fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

Wiosenne porządki i łatanie dziur na drogach powiatowych

reklama

Od początku kwietnia na drogach powiatowych ruszyła akcja łatania pozimowych dziur. Drogowcy przeznaczą na nią ponad 900 tys. zł. To jednak nie wszystko, bo kolejnych kilka milionów złotych pochłoną modernizacje dróg m.in. w Barczewku, Kolnie, Rzecku i prawie 2-km odcinek z Bartąga do krajowej „51”.

Jak zapewnia Powiatowa Służba Drogowa w Olsztynie dzięki łagodniejszej zimie i mniejszym mrozom poziomowych dziur jest mniej niż w latach ubiegłych.

– Co nie zmienia faktu, że ubytków jest sporo i trzeba je załatać, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg – mówi Jarosław Krzemieniewski, kierownik referatu technicznego PSD w Olsztynie. – Firmy, które wygrały przetargi na remonty cząstkowe na trzech obwodach drogowych (Olsztynek, Barczewo i Dobre Miasto) ruszyły z łataniem dziur od początku kwietnia. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca to wszystkie prace naprawcze po zimie powinny być wykonane do końca maja.

reklama

Na łatanie dziur drogowcy z powiatu wydadzą ponad 900 tys. zł. Najwięcej ubytków jest tradycyjnie na obwodzie drogowym w Barczewie, gdzie naprawa dziur pochłonie prawie 400 tys. zł.

To jednak nie wszystkie prace, jakie drogowcy zaplanowali do realizacji w najbliższym czasie. Do końca czerwca zmodernizowane zostaną drogi w Barczewku, Kolnie i Rzecku w gminie Biskupiec. W tym pierwszym przypadku drogowcy wykonają pełną modernizację około 250-metrowego odcinka w rejonie mostu w Barczewku, gdzie jezdnia jest najbardziej sfatygowana. O naprawę drogi apelowali mieszkańcy, którzy swego czasu zorganizowali nawet protest w tej sprawie. Radni powiatowi na ostatniej marcowej sesji znaleźli ponad ćwierć miliona złotych na naprawę najgorszego fragmentu drogi.

Czytaj też:  Kara więzienia dla policjanta, który śmiertelnie potrącił motocyklistę podczas pościgu

– Dzięki temu zostanie wykonana tam podbudowa i położony zostanie nowy asfalt – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – Wyprofilowane zostaną też rowy melioracyjne.

Modernizacji doczeka się tez odcinek drogi w Kolnie przy siedzibie Urzędu Gminy, a dodatkowo zostanie tam wykonana też modernizacja kanalizacji deszczowej. Drogowcy zlikwidują też przełom w miejscowości Rzeck.

Kolejną ważną i długo oczekiwaną inwestycją będzie modernizacja prawie 2-km wąskiego i dziurawego odcinka drogi z Bartąga w kierunku drogi krajowej nr 51. W ubiegłym roku drogowcy poszerzyli i wylali nowy dywanik na odcinku liczącym około pół kilometra, teraz dokończą inwestycję, poszerzą drogę, wykonają podbudową i położą nowy asfalt aż do samego Bartąga (ponad 1,8 km).

– To dobra informacja, bo to był tragiczny i wąski odcinek – uważa pan Andrzej, mieszkaniec Bartąga. – Sam straciłem tam dwa razy lusterko wymijając się z innymi autami.

Inwestycja „bartąska” dodatkowo obejmie wykonanie utwardzonego pobocza dla pieszych i rowerzystów od ronda w Bartągu do ul. Stawigudzkiej i osiedla Zacisze. Całość ma kosztować około 2 mln zł, a Powiat Olsztyński wykona inwestycję w Bartągu wspólnie z miastem Olsztyn. Koszty mają rozłożyć się po połowie. Przetarg na wykonanie tej inwestycji będzie ogłoszony w maju, a realizacja jest przewidziana w rekordowym terminie do wakacji.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama