fbpx
11 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Barbara Kudrycka: – To będzie ostatnia szansa na wielkie pieniądze [FOTO]

GalerieBarbara Kudrycka: - To będzie ostatnia szansa na wielkie pieniądze

– Nowa perspektywa unijnego finansowania będzie prawdopodobnie ostatnią szansą dla uczelni wyższych na pozyskanie ogromnych środków na poprawę swojego potencjału – mówiła Barbara Kudrycka podczas wykłady na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

reklama

Była minister nauki i szkolnictwa wyższego, obecnie kandydatka Platformy Obywatelskiej do Europarlamentu, odwiedziła po raz drugi Olsztyn w ciągu kilkunastu dni. Tym razem spotkała się ze studentami UWM, wygłaszając wykład „nauka i szkolnictwo wyższe w nowych programach unijnych”.

Dowiedzieliśmy się, że w nowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy – z ogólnej puli 82,5 mln euro – zostanie przeznaczonych na tzw. projekty miękkie, a nie infrastrukturalne. Profesor Kudrycka skupiła się dwóch programach operacyjnych “Wiedza, Edukacja, Rozwój” oraz “”Inteligentny rozwój”, wyliczając, jakie projekty i działania zyskają dofinansowanie. Są to m.in. działania związane z dostosowaniem programów kształcenia do potrzeb społeczno-gospodarczych, współorganizowanie i realizacja programów kształcenia uczelni wraz z pracodawcami, programy stażowe dla studentów i doktorantów, wspieranie biur karier uczelni wyższych, rozwój współpracy uczelni z organizacjami pozarządowymi, dotacje na interdyscyplinarne studia doktoranckie (krajowe i zagraniczne), studia doktoranckie wraz z instytutami badawczymi, wsparcie studiowania cudzoziemców w Polsce, zwiększenie liczby wykładowców z zagranicy, rozwój kompetencji kadr uczelni, zarządzających finansami.

reklama
Czy to koniec ery Lidii Staroń? Poważni rywale wchodzą do gry

– Duże wsparcie będzie kierowane do osób, które będą chciały się szkolić – mówiła Barbara Kudrycka. – Pieniądze będą przeznaczane na staże, szkolenia, stypendia, czy w formie bonów szkoleniowych lub pożyczek szkoleniowych. Będzie możliwość ubiegania się o granty na zagospodarowanie w przypadku pracy poza miejscem zamieszkania.

Profesor Kudrycka mówiła także, że ma świadomość, że rozliczanie projektów unijnych jest trudne.

reklama

– Mam pełną świadomość, jak trudno jest aplikować o środki i je rozliczać – mówiła Barbara Kudrycka. – Spotykaliśmy się wielokrotnie z oporem Komisji Europejskiej, kiedy chcieliśmy trochę te przepisy deregulować. Jednak Polska była traktowana, jako kraj, gdzie mogą być problemy z rozliczaniem tych środków. Okazuje się jednak, że jesteśmy jednym z liderów w ich rozliczaniu i liczę na to, że w nowej perspektywie unijnej Bruksela będzie bardziej otwarta na deregulację.

Czarny koń na Lewicy? Łukasz Michnik miażdży sondaż przedwyborczy

Profesor dodała także, że jeśli otrzymałaby mandat w Europarlamencie, to starałaby się, aby więcej środków trafiło z ogromnej – 70 mld euro – puli programu “Horyzont”. Do tej pory polskie instytucje wykorzystywały z niego około 1 proc. dostępnych środków.

Barbara Kudrycka: - To będzie ostatnia szansa na wielkie pieniądze [FOTO] polityka Galerie, Olsztyn, Wiadomości

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
marco
1 kwietnia 2014 18:50

Bardzo mądra i kompetentna osoba. Już wiem na kogo zagłosuje.

Polecane
Ogłoszenia
Niecodzienna scena na dożynkach. Politycy od lewa do prawa rzucili się na chleb, jak dzieci na cukierki
Niecodzienna scena na dożynkach. Politycy od lewa do prawa rzucili się na chleb, jak dzieci na cukierki
Jaroty z niższymi rachunkami? Ignacy Niemczycki ma rozwiązanie Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji