26 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Są pieniądze na ekologię i ochronę zwierząt

OlsztynSą pieniądze na ekologię i ochronę zwierząt

Organizacje pozarządowe otrzymają dofinansowanie z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego na realizację siedmiu projektów, dotyczących ekologii i ochrony zwierząt. Łączna kwota dotacji wynosi ponad 100 tys. zł.

reklama

Z inicjatywy Fundacji Wel z miejscowości Jeleń koło Lidzbarka zostaną zakupione skrzynki dla ptaków i ssaków za 10 tys. zł, z czego 9 tys. dołoży samorząd województwa. Fundacja Puszczy Rominckiej z miejscowości Żytkiejmy w gminie Dubeninki za pozyskane środki zorganizuje wyjazdy studyjne z zakresu ochrony przyrody. Towarzystwo Miłośników Warmii i Mazur „Natura” z Jerzwałdu położonego w gminie Zalewo z pomocą samorządu zrealizuje aż dwa projekty. W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych przy Zespole Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie wykonana zostanie woliera dla poprawy warunków bytowych przebywających tam zwierząt. Koszt inwestycji to 16 tys. zł, a wysokość dotacji wynosi 11 tys. Niemal 12 tys. zł przeznaczone zostanie na wykonanie monitoringu bociana białego na terenie Pojezierza Iławskiego. Samorząd wesprze ten projekt sumą 9,5 tys. zł. Na rzece Krutyni zbudowany zostanie próg kamienny. Inwestycja będzie kosztować 60 tys. zł, z czego 50 tys. stanowi dofinansowanie. Przy Terenowej Bazie Edukacji Ekologicznej „PERKOZ” powstanie nowa ścieżka edukacyjna wyposażona w tablice informacyjne. Wykonanie ścieżki będzie kosztowało 9 tys. zł, z czego dwie trzecie zapewni samorząd województwa. Pomysł zgłosił Związek Harcerstwa Polskiego Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „PERKOZ” z Olsztynka. Z kolei Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Obrońców Praw Zwierząt im. Św. Franciszka z Asyżu z Pasłęka wesprze schronisko dla bezdomnych zwierząt „Psi Raj”.

Zadania z zakresu edukacji ekologicznej będą prowadziły również Warmińsko-Mazurskie Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie i Elblągu. Dotacji na ten cel udzieli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Wykonawcą zadania będą Olsztyńskie i Elbląskie Centra Edukacji Ekologicznej działające przy ODN, które otrzymają odpowiednio 350 i 200 tys. zł. W 2014 roku priorytetowymi tematami są: zachowanie i ochrona miejsc o dużej różnorodności biologicznej, oszczędzanie energii w każdej postaci, promocja zrównoważonego transportu, racjonalna gospodarką wodą i odpadami. Dotowane będą również festiwale nauk przyrodniczych, podczas których dzieci i młodzież mogą eksperymentować i bezpośrednio obserwować zjawiska przyrodnicze.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia