fbpx
1 C
Olsztyn
piątek, 3 grudnia, 2021
reklama

Ranking miast z najlepszą komunikacją miejską. Zobacz, jak wypadł Olsztyn

reklama

Magazyn „Wspólnota” wziął pod lupę komunikację w 19 największych miastach w Polsce. Olsztyn sklasyfikowano na dziesiątym miejscu.

Autorzy rankingu wzięli pod uwagę m.in. odsetek pojazdów niskopodłogowych, liczbę normalnych biletów, które można kupić za średnie wynagrodzenie w województwie, obecność w taryfie biletów minutowych,  przyjazność taryf, czyli zróżnicowanie biletów na minutowe lub weekendowe, obecność linii nocnych, czy istnieje możliwość kupna biletu w automatach na przystankach i autobusach. Jak przyznają autorzy opracowania pod uwagę wzięli to, co jest dla pasażera najważniejsze.

Jakie wnioski można wyciągnąć z tego raportu? Olsztyn zajął w rankingu dziesiąte miejsce, plasując się m.in. za Białymstokiem, Zieloną Górą, czy Rzeszowem, ale wyprzedził zakłady komunikacyjne z m.in. z Wrocławia, Krakowa, Poznania, Torunia, czy Bydgoszczy. Zero punktów otrzymaliśmy za brak biletów przesiadkowych, za brak przyjaznych taryf, brak elektronicznej informacji o rozkładzie jazdy na przystankach i brak możliwości kupna biletów w automatach na przystankach i pojeździe.

reklama

Jeśli chodzi o komunikację w Polsce, to:

– Najpowszechniejszy jest autobus

– Komunikacja tramwajowa działa w 16 miastach

– Trolejbusy jeżdżą w czterech miastach: Gdyni, Sopocie, Lublinie i Tychach.

Czytaj też:  Ustalono nastolatków, którzy podpalili głowę bezdomnemu. To trzynastolatkowie

– Jedyna linia metra istniejąca w Polsce znajduje się w Warszawie, liczy 23 km i ma 21 stacji

– W całości tabor niskopodłogowy znajduje się w Gdyni i Zielonej Górze

– Statystycznie co czwarty autobus w Polsce nie jest przyjazny niepełnosprawnym

Paweł Pliszka, rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu: – Rankingi często charakteryzują się pewną formą niedoskonałości, ktoś eksponuje jedne elementy, a my chcielibyśmy aby wyeksponował inne. Myślę, że mamy trochę do poprawienia, ale wynik jest zadowalający. Po uruchomieniu systemu ITS w Olsztynie także pojawią się elektroniczne tablice informacyjne, automaty na bilety na przystankach, a także automaty mobilne w autobusach. Polemizowałbym także z tym, że nasza oferta biletów nie jest atrakcyjna, jak i z tym, że nie można przesiadać się, bo np. bilet aglomeracyjny to umożliwia.

RANKING TUTAJ:

RANKING

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama