39-letni Marcin Kaczkan stanął na drugim pod względem wysokości szczycie Ziemi (8611 m). Do tej pory udało się to jedenastu Polakom.
Jako pierwszy na szczyt wspiął się 46-letni Janusz Gołąb. Tuż za nim na K2 wspiął się mieszkający w Nidzicy Marcin Kaczkan. 150 metrów przed szczytem z ataku zrezygnowało dwóch innych himalaistów.
reklama
Znajdujący się w paśmie Karakorum na granicy Pakistanu i Chin drugi szczyt świata osiągnęli po raz pierwszy 60 lat temu Włosi Achille Compagnoni i Lino Lacedelli. Na liście ponad trzystu zdobywców K2 jest obecnie dwanaścioro Polaków. Jedyną Polką dotąd, która zdobyła ten szczyt, była Wanda Rutkiewicz.
Marcin Kaczkan uprawia wspinaczkę od 1996 roku. Organizował i brał udział w wielu ekspedycjach w góry wysokie: Andy, Pamir, Tienszan, Himalaje, Karakorum. Uhonorowany został tytułem „Śnieżnej Pantery” za wejście na wszystkie siedmiotysięczniki byłego ZSRR.
Na szczycie K2, nazywanym w dialekcie zamieszkujących ten region ludów Czogori („Rozległa góra”), a przez Chińczyków – Qogir („Wspaniała Góra”), zginęło ponad 80 osób. Ostatnią jest hiszpański alpinista Miguel Angel Perez, który zmarł w nocy z 29 na 30 lipca.
Marcin Kaczkan – polski alpinista i himalaista. Z wykształcenia elektronik, pracuje na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej na stanowisku adiunkta. Członek Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Jako trzeci Polak otrzymał w 2008 roku tytuł Śnieżnej Pantery przyznawany za zdobycie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR. W 2010 zdobył samotnie ośmiotysięcznik Nanga Parbat (8125 m). Uczestnik wyprawy na K2 zimą 2002/2003, gdzie wraz z Piotrem Morawskim i Denisem Urubką osiągnął najwyższą jak dotąd zdobytą na tej górze zimą wysokość 7650 m. Uczestniczył również w zimowej wyprawie na Broad Peak (2010) oraz letniej wyprawie na K2 (2012). W 2013 brał udział w letniej wyprawie na Gaszerbrum I, podczas której zginął Artur Hajzer.
rak
rak
reklama