Dramat rodziny z okolic Dobrego Miasta. Zaniepokojeni stanem córki pojechali z nią do szpitala, gdzie lekarz po przebadaniu stwierdził, że dziecko może wrócić do domu. Po kilku godzinach stan dziewczynki pogorszył się i szpital jednak przyjął dziecko. Po kilku kolejnych godzinach dziecko 3-letnia Lena zmarła.
Do śmierci dziewczynki doszło nad ranem 16 marca w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Dzień wcześniej trzylatka trafiła do szpitala, choć nie bez problemów.
– Z relacji rodziców wynika, że dziewczynka 15 marca czuła się źle – mówi Mieczysław Orzechowski, rzecznik prokuratury okręgowej w Olsztynie. – Babcia trzylatki dzwoniła w tej sprawie na pogotowie, otrzymała informację, aby dziecko przywieźć do szpitala w Dobrym Mieście.
W Dobrym Mieście lekarz podjął decyzję, aby dziecko trafiło do szpitala w Olsztynie. Pojawiło się w nim około godz. 16. Na miejscu lekarz dyżurny przebadał dziecko w obecności rodziców, rozpoznał infekcję wirusową, odmówił przyjęcia do szpitala, zalecił kontaktowanie się z lekarzem rodzinnym po weekendzie, a w przypadku pogorszenia stanu zdrowia kontakt ze szpitalem.
– Uspokojeni rodzice wrócili, ale wieczorem na ciele dziecka pojawiła się wysypka, bolesne reakcje na dotyk – informuje prokurator Orzechowski. – Natychmiast wrócili do szpitala, gdzie dziecko zostało przyjęte już do szpitala przez tego samego lekarza dyżurnego.
Potem sprawy potoczyły się dynamicznie. Około godz. 5 rano na ustach dziecka pojawiła się krew, ustało tętno, lekarze zaczęli prowadzić reanimację. Skuteczną. Jednak ponownie Lence ustało tętno i mimo prowadzonej akcji reanimacyjnej lekarz stwierdził o godz. 6.24 zgon.
Prokurator bada teraz sprawę, w szczególności to, czy odmowa przyjęcia dziecka do szpitala była uzasadniona. Dziś (19 marca) zostanie przeprowadzona w Gdańsku sekcja zwłok dziewczynki.
Barbara Chwała, zastępca dyrektora szpital ds. administracyjnych: – W mojej ocenie, na tyle na ile pozwala nam teraz stan wiedzy, lekarz postąpił właściwie. Mówimy tutaj o piorunującej posocznicy, potocznie nazywanej sepsą z ostrym załamaniem. Analizujemy teraz wnikliwie przebieg choroby i dokumentację.