18 C
Olsztyn
poniedziałek, 29 maja, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ruszyła akcja społeczna "Pokaż ząbki!"

OlsztynRuszyła akcja społeczna "Pokaż ząbki!"

Według najnowszych badań GUS 90 proc. dzieci w Polsce ma próchnicę. Powodem jest słaba opieka stomatologiczna w szkołach i nadmierne spożywanie słodyczy oraz słodkich napojów przez dzieci. Problem szczególnie jest bolesny na Warmii i Mazurach z powodu większego ubóstwa społeczeństwa.

reklama

– Z próchnicą do dentysty trafiają coraz młodsi pacjenci, zdarzają się nawet niemowlęta z zaatakowanymi próchnicą pierwszymi mlecznymi zębami – mówi dr Elżbieta Sujka, stomatolog z 30-letnią praktyką.

We wtorek (22 lipca) w Olsztynie ruszyła akcja społeczna „Pokaz ząbki!”. Klinikę stomatologiczną przy Targu Rybnym 14 odwiedziła 15–osobowa grupa podopiecznych olsztyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie ARKA. Podczas wizyty dzieci zostały przebadane specjalistycznym urządzeniem do laserowego wykrywania próchnicy, dzięki któremu można bezinwazyjnie wykryć próchnicę w jej wczesnym stanie rozwoju.

reklama

Wyniki badania potwierdziły smutne statystyki. Tylko trójka na 15-cioro dzieci miała zdrowe zęby. U pozostałych zdiagnozowano próchnicę, a u niektórych bardzo zaawansowaną. Na pytanie, czy wyobrażają sobie życie bez słodyczy i słodkich napojów, prawie wszystkie chórem odpowiedziały, że nie. Apelować można tylko do rozsądku ich rodziców.

W sierpniu planowane jest też przebadanie grupy dzieci, podopiecznych Domu Dziecka z Szymonowa. A ponadto w ramach akcji przez całe wakacje do kliniki zgłaszać się mogą na bezpłatne badanie stanu uzębienia laserowym aparatem dzieci z mamusiami i tatusiami. Rodzice będą proszeni tylko o wcześniejsze umówienie wizyty i przy rejestracji podanie hasła: „Pokaż ząbki”.

reklama

Statystyka mówi, że w Polsce przeciętny obywatel po 35. roku życia nie ma już 11 swoich zębów, a po 60-tce co czwarty senior nie ma w ogóle swojego uzębienia.

By zachować ładne zdrowe zęby skuteczne i najtańsze jest zawsze zapobieganie rozwojowi próchnicy. Dlatego należy ograniczyć do minimum spożywanie przez dzieci słodkich napojów i słodyczy, dopilnować, by myły zęby i regularnie odwiedzały dentystów.

Patronat honorowy nad akcją objął Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Międzynarodowe Forum Kobiet.

Akcja społeczna Pokaż ząbki sujka (2)

rak

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia