5 C
Olsztyn
środa, 21 lutego, 2024
reklama

Ruszyła akcja społeczna "Pokaż ząbki!"

OlsztynRuszyła akcja społeczna "Pokaż ząbki!"

Według najnowszych badań GUS 90 proc. dzieci w Polsce ma próchnicę. Powodem jest słaba opieka stomatologiczna w szkołach i nadmierne spożywanie słodyczy oraz słodkich napojów przez dzieci. Problem szczególnie jest bolesny na Warmii i Mazurach z powodu większego ubóstwa społeczeństwa.

reklama

– Z próchnicą do dentysty trafiają coraz młodsi pacjenci, zdarzają się nawet niemowlęta z zaatakowanymi próchnicą pierwszymi mlecznymi zębami – mówi dr Elżbieta Sujka, stomatolog z 30-letnią praktyką.

We wtorek (22 lipca) w Olsztynie ruszyła akcja społeczna „Pokaz ząbki!”. Klinikę stomatologiczną przy Targu Rybnym 14 odwiedziła 15–osobowa grupa podopiecznych olsztyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie ARKA. Podczas wizyty dzieci zostały przebadane specjalistycznym urządzeniem do laserowego wykrywania próchnicy, dzięki któremu można bezinwazyjnie wykryć próchnicę w jej wczesnym stanie rozwoju.

reklama

Wyniki badania potwierdziły smutne statystyki. Tylko trójka na 15-cioro dzieci miała zdrowe zęby. U pozostałych zdiagnozowano próchnicę, a u niektórych bardzo zaawansowaną. Na pytanie, czy wyobrażają sobie życie bez słodyczy i słodkich napojów, prawie wszystkie chórem odpowiedziały, że nie. Apelować można tylko do rozsądku ich rodziców.

W sierpniu planowane jest też przebadanie grupy dzieci, podopiecznych Domu Dziecka z Szymonowa. A ponadto w ramach akcji przez całe wakacje do kliniki zgłaszać się mogą na bezpłatne badanie stanu uzębienia laserowym aparatem dzieci z mamusiami i tatusiami. Rodzice będą proszeni tylko o wcześniejsze umówienie wizyty i przy rejestracji podanie hasła: „Pokaż ząbki”.

Statystyka mówi, że w Polsce przeciętny obywatel po 35. roku życia nie ma już 11 swoich zębów, a po 60-tce co czwarty senior nie ma w ogóle swojego uzębienia.

reklama

By zachować ładne zdrowe zęby skuteczne i najtańsze jest zawsze zapobieganie rozwojowi próchnicy. Dlatego należy ograniczyć do minimum spożywanie przez dzieci słodkich napojów i słodyczy, dopilnować, by myły zęby i regularnie odwiedzały dentystów.

Patronat honorowy nad akcją objął Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Międzynarodowe Forum Kobiet.

Akcja społeczna Pokaż ząbki sujka (2)

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia