W najbliższy czwartek (24 lipca) w godz. 9-13 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego przy Placu Bema 5 rozstawiony zostanie mobilny punkt oddawania krwi.
Z inicjatywą akcji poboru krwi w Starostwie wyszła grupa radnych Powiatu Olsztyńskiego: Jerzy Bujnowski, Wacław Dąbrowski, Piotr Duda i Zbigniew Szczypiński. – Mieszkamy w rejonie atrakcyjnym turystycznie. Niestety, duży ruch na drodze sprawia, że wypadków jest bez liku, a krwi ratującej życie poszkodowanych brakuje, szczególnie w okresie wakacyjnym – mówi Zbigniew Szczypiński, radny i członek zarządu powiatu w Olsztynie. – Chodzi nam o to, żeby jak najwięcej osób wzięło udział w akcji. Tym bardziej, że budynek administracji samorządowej wydaje się być miejscem jak najbardziej właściwym ku temu, by służyć innym ludziom. Mamy nadzieję, że frekwencja będzie duża. Zachęcamy do oddania krwi zarówno osoby, które akurat tego dnia będą załatwiać sprawy w urzędzie, jak i ludzi spoza Olsztyna. Dochodzą do nas głosy, że często ktoś chce oddać krew, a nie wie, gdzie. Liczba punktów krwiodawstwa w naszym województwie zmniejszyła się, tym bardziej zatem zachęcamy do skorzystania z okazji.
Honorowym dawcą krwi może zostać każda zdrowa, pełnoletnia osoba. Samo pobranie krwi jest bezpieczne, ponieważ odbywa się z użyciem jałowego sprzętu jednorazowego.
Jak się przygotować? Dzień wcześniej należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. W dniu zaś poboru krwi zjeść śniadanie “na słodko”.
Jak to wygląda? Najpierw wypełniamy ankietę, potem pobierana jest próbka krwi. Kolejny krok to rozmowa z lekarzem, który podejmuje ostateczną decyzję, czy możemy oddać krew. Samo pobranie 450 ml trwa około 5-8 minut. Ubytek ten u większości ludzi nie powoduje żadnych odczuć. Bardzo mały procent może doświadczyć chwilowych zawrotów głowy, lecz krótki odpoczynek szybko przywraca wszystko do normy. Zarówno przed oddaniem krwi, jak i po otrzymujemy posiłek regeneracyjny. Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu, żeby odpocząć.
rak