7 C
Olsztyn
piątek, 29 marca, 2024
reklama

Która nazwa ulicy lepsza: Bublewicza, czy Religi?

OlsztynKtóra nazwa ulicy lepsza: Bublewicza, czy Religi?

Mieszkańcy Olsztyna mogą zadecydować na platformie konsultacji społecznych jak ma nazywać się przyszła ulica, która połączy Pstrowskiego z Piłsudskiego. 

reklama

Prezydent postanowił o przeprowadzeniu na wniosek Samorządowej Rady Osiedla „Kormoran”, konsultacji społecznych na temat wyłonienia propozycji nadania nowej nazwy dla projektowanej ul. Obiegowej. Do ratusza wpłynęły dwie propozycje nazw ulic: Mariana Bublewicza a druga imienia Zbigniewa Religi. Konsultacje społeczne w tej sprawie będą odbywały się poprzez przeprowadzenie ankiety internetowej, czy zebranie opinii Rad Osiedla, przez które będzie przebiegać droga. Link do ankiety TUTAJ.

Proponowani patroni:

reklama

Marian Bublewicz (ur. 25.08.1950 r., Olsztyn – zm. 20.02.1993 r., Lądek Zdrój)

Najlepszy polski kierowca rajdowy na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Rozsławił Olsztyn jako ośrodek sportów samochodowych. Cieszył się wielkim uznaniem i sympatią nie tylko w rodzinnym mieście. Zmarł z powodu obrażeń odniesionych w wypadku na trasie Zimowego Rajdu Dolnośląskiego. Jechał wtedy z przynależnym mistrzowi numerem 1 zaś w poprzednich edycjach tego rajdu triumfował siedem razy z rzędu. Dzięki charyzmie i pasji, z jaką traktował to co robił, pozostał wzorem dla wielu młodych kolegów oraz dla kibiców, którzy w dowód swojej niegasnącej pamięci przyznali mu pośmiertnie w 2000 r., w plebiscycie miesięcznika „Auto Moto i Sport”, tytuł Najlepszego Polskiego Kierowcy Rajdowego XX wieku. W 1991 r. powołał do życia pierwszy w Polsce profesjonalny zespół rajdowy: Marlboro Rally Team Poland, dołączając tym samym do gwiazd światowego automobilizmu, takich jak Ayrton Senna, Carlos Sainz czy Juha Kankkunen. Mariana Bublewicza cechowała ogromna pracowitość, cierpliwość i staranność w przygotowaniach do każdego rajdu. W odróżnieniu do wielu konkurentów dużo trenował, często w podolsztyńskich lasach. Przez wiele lat sam finansował swoją życiową pasję, prowadząc serwis samochodów osobowych. W 1993 roku zatrudniał 50 osób. Spędzając czas wolny, pracował nad kondycją – jeździł na nartach wodnych i motocyklu crossowym. Był pogodnym, szlachetnym i skromnym człowiekiem, o trudnym do zapomnienia, ujmującym uśmiechu. Dzięki charyzmie i pasji, z jaką traktował to, co robił, pozostał wzorem dla wielu młodych kolegów oraz dla kibiców, którzy w dowód swojej niegasnącej pamięci przyznali mu pośmiertnie w 2000 r., w plebiscycie miesięcznika „Auto Moto i Sport”, tytuł Najlepszego Polskiego Kierowcy Rajdowego XX wieku. Od 26 lutego 1994 roku Szkoła Mistrzostwa Sportowego przy ulicy Gietkowskiej w Olsztynie nosi imię Mariana Grzegorza Bublewicza.

Prof. Zbigniew Religa (ur. 1938-12-16 Miedniewice – zm. 2009-03-08, Warszawa)

reklama

Słynny polski kardiochirurg, polityk, twórca polskiej szkoły transplantologii. W 1983 r. został powołany na stanowisko docenta Instytutu Kardiologii. Rok później objął stanowisko kierownika Kliniki Kardiochirurgii w Zabrzu – Śląskiej Akademii Medycznej, w której – po roku organizacji placówki, 15 sierpnia 1985r., przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W 1986 r. Klinika w Zabrzu rozpoczęła współpracę z uznanymi w świecie zagranicznymi ośrodkami medycznymi, m.in. w: Brnie (Czechosłowacja), Moskwie (Związek Radziecki) i Deborah (USA), w wyniku czego przeprowadzono w niej pierwsze w Polsce i nieliczne wówczas w Europie operacje implantacji klinicznej komory wspomagania serca oraz sztucznego serca. W następstwie tych sukcesów, w 1988 r. z inicjatywy Zbigniewa Religi powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej. Kilka miesięcy później doc. Zbigniew Religa został powołany także do utworzenia i poprowadzenia Kliniki Kardiochirurgii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie. W 1990 r. otrzymał stanowisko profesora Śląskiej Akademii Medycznej. Pięć lat później, prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk medycznych. W latach 1992-1995 był doradcą Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Równocześnie, konsekwentnie nadzorując prace nad polskim sztucznym sercem, w 1992 r. założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. 31 października 2005 roku został ministrem zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w 2007 roku w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Profesor Zbigniew Religa jest autorem ponad 160 prac naukowych, ponad 100 prelekcji oraz 3 książek: Zarys kardiochirurgii, Przeszczep serc, Kardiochirurgia dziecięca. Za swoją pionierską pracę w dziedzinie kardiochirurgii otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe: Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski oraz Krzyż Wielki Odrodzenia Polski. Jest Doktorem Honoris Causa: Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego, Białostockiej Akademii Medycznej, Śląskiej Akademii Medycznej, Warszawskiej Akademii Medycznej oraz Uniwersytetu w Opolu. Jest również laureatem Orderu Uśmiechu. W maju 2007 przeszedł operację wycięcia komórek nowotworowych z płuca. Pomimo choroby Religa – jako poseł PiS – niemal do końca uczestniczył w pracach Sejmu, nie unikał także wystąpień w mediach. Zmarł w swoim domu w niedzielę 8 marca 2009 r. Pozostawił po sobie uczniów w każdym większym ośrodku kardiochirurgicznym. Niemal do końca życia wspierał stworzoną przez siebie w 1992 r. Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i jej projekt stworzenia sztucznego serca.
Od 2010 roku Szkoła Policealna przy ulicy Mariańskiej w Olsztynie nosi imię prof. Zbigniewa Religi.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia