-1 C
Olsztyn
piątek, 26 kwietnia, 2024
reklama

Ułatwienia dla studentów niepełnosprawnych na UWM

OlsztynUłatwienia dla studentów niepełnosprawnych na UWM

UWM chce ułatwić studiowanie osobom głuchym i niedosłyszącym. Pracownicy przejdą szkolenie przygotowujące do kształcenia osób z tą niepełnosprawnością, a uczelnia wzbogaci się o terminale video, dzięki którym będzie można się porozumieć z osobami głuchymi.

reklama

Jerzy Przyborowski, prof. UWM, prorektor ds. kształcenia spotkał się z dziekanami sześciu wydziałów UWM, aby omówić jeden z celów projektu „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UWM w Olsztynie” (ProEdu). Jest nim ułatwienie studiowania osobom głuchym i niedosłyszącym.

– To pierwsze tego typu działanie w Polsce. Projektem ProEdu objęte są cztery wydziały UWM. Na Wydziale Biologii i Biotechnologii studiują obecnie trzy osoby głuche lub niedosłyszące, na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa pięć, na Wydziale Nauk Ekonomicznych sześć i na Wydziale Nauki o Żywności pięć – mówi mgr Eliza Popławska-Jodko, kierownik Biura ds. Projektów Zagranicznych. – Chcemy jednak rozszerzyć to działanie o kolejne dwa wydziały: Matematyki i Informatyki oraz Sztuki. Te dwa wydziały nie będą finansowane z projektu, ale z pieniędzy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych.

reklama

Wśród działań przewidziane jest zwiększenie liczby godzin tłumacza języka migowego oraz zakup terminali video i abonamentów do tłumaczenia on-line.

– Takie terminale znajdą się m.in. w Bibliotece Uniwersyteckiej i rektoracie, aby osoba nie znająca języka migowego mogła za pomocą terminala połączyć się z tłumaczem, który ułatwi kontakt – wyjaśnia Eliza Popławska-Jodko.

Oprócz tego pracownicy UWM przejdą kurs języka migowego oraz szkolenia przygotowujące do kształcenia osób głuchych i niedosłyszących.

reklama

– Kurs języka migowego planujemy rozpocząć we wrześniu i zakończyć w lutym przyszłego roku. Weźmie w nim udział 30 nauczycieli akademickich oraz 20 pracowników administracyjnych m.in. z dziekanatów i biblioteki – mówi Eliza Popławska-Jodko.

Wykładowcy oraz pracownicy administracyjni wyjadą także na pięciodniowe staże do Waszyngtonu na Uniwersytet Gallaudeta. Jest to pierwsza i wciąż jedyna na świecie wyższa uczelnia, wykładająca przedmioty z zakresu nauk humanistycznych i artystycznych, dla osób niesłyszących. Językiem wykładowym na Uniwersytecie Gallaudeta jest Amerykański Język Migowy.

Projekt ProEdu przewiduje również utworzenie e – mapy dla osób niepełnosprawnych, w tym głuchych.

– Mapa dostępna będzie na tablety i komórki. Będzie wskazywała kortowskie miejsca dostępne i przyjazne osobom niepełnosprawnym – wyjaśnia Eliza Popławska-Jodko.

Z pieniędzy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych m.in. zakupione zostaną tablety. Przygotowane zostaną również komplety materiałów dydaktycznych (skrypty, przewodniki do zajęć, wykłady) przystosowane dla osób głuchych.

Ułatwienia w kształceniu dla osób głuchych i niedosłyszących będą dostępne od roku akademickiego 2014/15.

syla

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia