8 C
Olsztyn
czwartek, 19 grudnia, 2024
reklama

Apel Pamięci na placu Solidarności [GALERIA]

GalerieApel Pamięci na placu Solidarności

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony 1 lutego 2011 roku. 

Na placu Solidarności odbyły się w środę (05.03.) Apel Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  W obchodach wzięli udział kombatanci Armii Krajowej, politycy i młodzież szkolna. Uroczystość poprowadził Maciej Prażmo z Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny złożył kwiaty m. in. Piotr Grzymowicz, Anna Wasilewska i Paweł Papke.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległościowego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i inny sposób, przedstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Pomysł ustanowienia święta 1 marca wysunął był prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Pierwsze obchody święta pamięci odbyły się 1 marca 2011 roku w 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane