24 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Filozofka "jedynką" Twojego Ruchu w wyborach do Europarlamentu w naszym regionie

OlsztynFilozofka "jedynką" Twojego Ruchu w wyborach do Europarlamentu w naszym regionie

Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch przedstawił kandydatów do Europarlamentu z okręgu 3, obejmującego województwo podlaskie i warmińsko – mazurskie.

reklama

Liderką listy jest Małgorzata Kowalska, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, kierownik zakładu filozofii współczesnej i społecznej w Instytucie Socjologii UwB. Podczas prezentacji powiedziała, że od lat zajmuje się w swych badaniach filozofią społeczną i polityczną. Zdecydowała się startować do PE, by – jak to określiła – „pogodzić Europę z regionem i z Polską”. Kowalska będzie chciała zajmować się przede wszystkim edukacją i kulturą w powiązaniu z rozwojem regionalnym. Jej głównym hasłem jest „inwestycja w kapitał ludzki i społeczny”. Wyjaśniła, że chodzi jej o edukację na wszystkich szczeblach: od przedszkola do szkolnictwa wyższego oraz kulturę: miejską i wiejską, oficjalną i alternatywną”. – Inwestowanie w te sfery może, w naszym przypadku, najprędzej doprowadzić do spontanicznego, zrównoważonego, inteligentnego rozwoju – powiedziała.

W gronie kandydatów znaleźli się również: adwokat – Mirosław Woroniecki, dziennikarz i krytyk muzyczny – Robert Leszczyński, prezeska stowarzyszenia na rzecz dzieci i kobiet Maja Antosik, ekonomistka – Jolanta Kwaśniewska, przedsiębiorca i rolnik – Sławomir Gromadzki, ekonomistka – Edyta Polkowska – Krupińska, elektroradiolog – Kamil Żebrowski, fizyk – Ewa Hołuszko. Listę zamyka poseł Twojego Ruchu – Wojciech Penkalski. Przypomnijmy, że wybory w Polsce odbędą się 25 maja.

reklama

1. Małgorzata Kowalska

Profesor Uniwersytetu w Białymstoku. Kierownik Zakładu Filozofii Współczesnej i Społecznej w Instytucie Socjologii UwB. Romanistka i filozofka. Urodzona w Hajnówce, wychowywała się w Bielsku Podlaskim, a od roku 1988 związana z Białymstokiem. W latach 90. współzałożycielka i członkini Unii Pracy, od kilkunastu lat współpracuje z „Krytyką Polityczną”. Od wielu lat, jej głównym obszarem zainteresowań, nie tylko badawczych, jest problem demokracji i problem „nowej Europy”, rozumianej nie tylko jako Europa Środkowo – Wschodnia, ale przede wszystkim jako nowa koncepcja samej integracji europejskiej.

reklama
Marcin Kulasek: Uczcimy 4 czerwca! [OPINIE]

 2. Mirosław Woroniecki

Adwokat, publicysta i doradca organizacji pozarządowych i inicjatyw politycznych, bezpartyjny. Członek, założyciel i Przewodniczący Rady Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, Przewodniczący Zespołu ds. konstytucji, państwa neutralnego światopoglądowo i spraw europejskich. Od momentu powstania uczestniczył wraz z Przewodniczącym Ryszardem Kaliszem w pracach Zespołu Politycznego Europa Plus kierując się zasadą, iż kompetencje w polityce oznaczają zdolność łączenia, a nie dzielenia, współpracy, a nie dezintegracji.

 3. Maja Antosik

Rodowita olsztynianka, wykładowca na wydziale pedagogiki w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie, aktualnie doktorantka. Kobieta udzielająca się zarówno społecznie jak i politycznie. Prezes stowarzyszenia działającego na rzecz dzieci i kobiet. Przewodnicząca Klubu Kobiet w Olsztynie. Prywatnie mama Wiktorka.

 4. Robert Leszczyński

 Polski dziennikarz, krytyk muzyczny, gitarzysta, DJ, pochodzący z Olecka, związany również z Olsztynem. Były kierownik działu Kultura i Styl tygodnika  „Wprost”. Prowadził autorski program w telewizji Polsat, był jurorem programu Idol, pełnił funkcję rzecznika Przystanku Woodstock. W polityce od 2005 roku, gdzie był wśród założycieli Partii Demokratycznej, a od 2010 roku związany z ugrupowaniem Janusza Palikota.

 5. Jolanta Kwaśniewska

 29-letnia ekonomistka, wieloletni pracownik samorządowy. Pochodzi z Węgorzewa W 2006 roku kandydatka w wyborach samorządowych, w 2011 kandydatka na Posłankę na Sejm RP z list Ruchu Palikota, w których osiągnęła 3. wynik. Prywatnie żona i szczęśliwa mama dwójki chłopców – Kuby i Oskara.

Arkadiusz Mularczyk przyjedzie do Olsztyna. Będzie mówić o reparacjach

 6. Sławomir Gromadzki

 39 lat, Rolnik, przedsiębiorca. Wykształcenie wyższe, absolwent Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz Collegium Civitas w Warszawie. Wielokrotny obserwator OBWE w Kosowie i na Ukrainie. Ekspert w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich. Nagrodzony odznaczeniem – „zasłużony dla rolnictwa”. Doświadczony samorządowiec, wieloletni Strażak Ochotnik. Szczęśliwy mąż i ojciec.

 7. Edyta Polkowska – Krupińska

Rodowita elblążanka, z wykształcenia ekonomistka, specjalizuje się z gospodarowaniu zasobami ludzkimi. Specjalistka komunikacji i kreowania wizerunku medialnego. Przewodnicząca Twojego Ruchu w okręgu 34. Zawodowo kierownik w organizacji zbiorowego zarządzania. Aktywna działaczka społeczna z szerokim spektrum zainteresowań. Kobieta twarda, zdecydowana, a prywatnie żona i mama dwójki dzieci.

8. Kamil Żebrowski

28- letni elektrokardiolog, Inspektor Ochrony Radiologicznej. Urodzony w Białymstoku, obecnie związany z Augustowem. Szef struktur Twojego Ruchu w okręgu wyborczym nr 24. Łowca urzędniczych absurdów, działacz na rzecz osób w trudnej sytuacji materialnej oraz na rzecz równego, szybkiego i profesjonalnego dostępu do Służby Zdrowia. Członek Stowarzyszenia GO Augustów. Kandydat do Sejmu RP z ramienia Ruchu Palikota w 2011 roku.

 9. Ewa Maria Hołuszko

Polska fizyk, działaczka opozycyjna w okresie PRL, badaczka mniejszości narodowych. Kierowała podziemnym Międzyzakładowym Komitetem Koordynacyjnym, w którym odpowiadała za druk i kolportaż podziemnej prasy. W latach 1982–1983 więziona. W latach 90. zaangażowała się w badania nad mniejszościami narodowymi w Polsce. Działa w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa. W 2001 odznaczona odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2006 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Członkini Partii Demokratycznej.

 10. Wojciech Penkalski

Poseł na Sejm obecnej kadencji. Kontrowersyjny. Ostatnio zasłynął wnioskiem o odwołanie wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego, zarzucając mu nieprawidłowości w urzędzie.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Marcin Kulasek: Państwo z tektury! [OPINIA]
Arkadiusz Mularczyk przyjedzie do Olsztyna. Będzie mówić o reparacjach