5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Miasto nocą okiem drogówki. Widać zmiany – mówią policjanci [WIDEO][GALERIA]

GalerieMiasto nocą okiem drogówki. Widać zmiany - mówią policjanci

Nad ranem w Olsztynie zakończyły się działania „Miasto nocą”. Podczas gdy mieszkańcy miasta bawili się w ten ostatni piątek karnawału na ulicach pilnując bezpieczeństwa pracowało kilkudziesięciu policjantów.

Ich zadaniem była kontrola stanu trzeźwości wszystkich kierujących i eliminacja tych, którzy prowadziliby auto po alkoholu. Policyjne punkty kontrolne były rozstawione tak, że nie dawały najmniejszej szansy ewentualnej ucieczki kierowcy. W sumie sprawdzono trzeźwość prawie 4200 kierowców. Tylko trzech z nich było pod wpływem alkoholu.

Mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie: – Cieszy fakt, że zdecydowana większość kierowców rozumie, jak ważna jest trzeźwość za kierownicą – tych trzeźwych była zdecydowana większość. To znak, że społecznie pijani za kierownicą przestają być akceptowani. Świadczy o tym także to, jaką akceptacje i doping otrzymywaliśmy od samych kierowców i mieszkańców podczas działań.

W piątkową noc trzy rejony naszego miasta rozbłysły niebieskimi światłami policyjnych radiowozów. Kilkudziesięciu policjantów – drogówki, oddziałów prewencji Policji i policyjnych wywiadowców pracowało, aby wyeliminować tych, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu. Działania zorganizowano tak, aby żaden kierowca się nie „prześlizgnął”. Dlatego policjanci wyłączali poszczególne pasy ruchu na ulicach i badali stan trzeźwości wszystkich kierowców, którzy znaleźli się w rejonie działań. Dzięki użyciu alco-blow – mierników stanu trzeźwości kontrole odbywały się bardzo szybko. Przez około 5 godzin zbadano prawie 4200 kierowców.

Ci, którzy byli trzeźwi jechali dalej. Podczas kontroli policyjnych zatrzymano trzech nietrzeźwych. Dwóch mężczyzn popełniło wykroczenie – znajdowali się w stanie po użyciu alkoholu. Jeden natomiast popełnił przestępstwo – kieorwca vw passata miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. We wszystkich trzech przypadkach policjanci zatrzymali sprawcom prawo jazdy. Każdy z zatrzymanych odpowie przed sądem.

Duże zainteresowanie budziły punkty blokadowe – radiowozy z kolczatkami drogowymi – przygotowane na wypadek, gdyby któryś z kierowców próbował uciec z miejsca kontroli, mimo polecenia zatrzymania. Na szczęście nie trzeba było ich używać. Wszyscy kierowcy byli zdyscyplinowani.

– Działania przebiegły spokojnie – ocenił Robert Zalewski.  – Dzięki takiej formie ich prowadzenia mogliśmy stwierdzić, czy wciąż istnieje „ciemna liczba” kierowców, którzy łączą jazdę samochodem z alkoholem. Mimo stałej i zauważalnej tendencji spadkowej nietrzeźwych za kierownicą można stwierdzić, że nadal zdarzają się osoby, które decydują się na godny potępienia krok i wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Cieszy natomiast fakt, że zdecydowana większość kierowców rozumie jak ważna jest trzeźwość za kierownicą – tych trzeźwych była zdecydowana większość. To znak, że społecznie nietrzeźwi za kierownicą przestają być akceptowani.

Kierowcy pozytywnie oceniali taką formę prowadzenia badań.” Pijani muszą zniknąć z naszych dróg, stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie ale dla nas wszystkich”- powiedział jeden z kierowców. Drugi dodał „ jestem kierowcą z kilkudziesięcioletnim stażem i po raz pierwszy widzę takie działania, jestem pozytywnie zaskoczony, to bardzo dobry pomysł, by odstraszyć pijanych od jazdy autem”.

Od wczorajszego popołudnia do dzisiejszego ranka na terenie województwa policjanci zatrzymali 22 nietrzeźwych kierujących.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane