fbpx
12 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pomysły mieszkańców na Olsztyn. Olsztyński Budżet Obywatelski

OlsztynPomysły mieszkańców na Olsztyn. Olsztyński Budżet Obywatelski

Tegoroczne wnioski z projektami inwestycji w ramach OBO można było składać do końca czerwca. Jakie pomysły na swoje miasto mają mieszkańcy Olsztyna? 

reklama

W poniedziałek minął termin składania projektów w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego .Pracownicy Biura Dialogu Społecznego czekają jeszcze czekają na zgłoszenia wysłane pocztą.

– Do dzisiaj (czyli do 1 lipca -RED) wpłynęło około 200 wniosków. Spodziewamy się około 20 wysłanych pocztą – mówi Bartosz Kamiński

reklama

Ubiegłoroczna edycja OBO można nazwać wersją testową. To dla społeczników i urzędników było całkowicie nowe doświadczenie. Druga edycja budżetu nie była już nowością dla obu grup.

– Poziom wniosków jest znacznie wyższy niż w ubiegłym roku. Są one lepiej dopracowane pod względem merytorycznym. Widać, że większość wniosków była przemyślana i przygotowana – dodaje pracownik Biura Dialogu.

reklama

Podania będą pogrupowane i rozdzielone na ogólnomiejskie i osiedlowe. Następnie odbędzie się weryfikacja przez zespół koordynujący, w skład którego wchodzą przedstawiciele rady miasta, rad osiedli, społeczników i mieszkańców. Taki niezależny zespół będzie decydował w sprawach spornych. Grupa powstała po sugestiach mieszkańców i społeczników.

– Idea budżetu obywatelskiego wynika z konsultacji społecznych. Dzięki projektom władze miasta poznają najpilniejsze potrzeby mieszkańców – mówi Bartłomiej Kamiński.

Wśród projektów dominowały pomysły dotyczące osiedli, ale nie brakowało ciekawych, a czasem nowatorskich pomysłów. Dużą popularność wśród pracowników magistratu zyskał projekt „hoteli dla zapylaczy” (czyli uli w przestrzeni publicznej). Wśród ciekawszych pomysłów jest też projekt przeniesienia „szubienic” z pl. Dunikowskiego do „bezpiecznego miejsca” i wyznaczenie przestrzeni do spędzania wolnego czasu z piwem pod chmurką.

Po pierwszej weryfikacji projekty trafią pod głosowanie mieszkańców i to oni zadecydują, które otrzymają wsparcie w ramach OBO. Ciekawe, które pomysły przypadną do gustu mieszkańcom stolicy Warmii.

KM

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia