Jakie młodzi ludzie najczęściej popełniają błędy przy wybieraniu i planowaniu kariery zawodowej? Oto co warto wiedzieć i czym się kierować…
Młodzi ludzie często unikają praktyk lub staży. Uzasadniają to tym, że za darmo lub za marne grosze robić nie będą. Jednak nie zawsze zdają sobie sprawę, że pracodawcy wymagają doświadczenia – bez niego, często dostać dobry etat. Ale jest jedno ale…
Nie można zapominać, iż poważnym problemem jest to, że młody człowiek będący na własnym utrzymaniu nie może sobie pozwolić na bezpłatną praktykę lub kiepsko płatny staż, ponieważ z czegoś musi zapłacić wynajmowaną stancję, musi coś zjeść czy zrobić opłaty. W lepszej sytuacji są ci, którzy jeszcze mieszkają z rodzicami.
Wielu, którzy chcą osiągnąć sukces zapomina, że zdobycie wyznaczonego celu wymaga ciężkiej pracy. Niestety, aby coś osiągnąć trzeba zrezygnować z wypadów ze znajomymi w środku tygodnia i poświęcić czas na rozwój swoich umiejętności oraz poszerzaniu horyzontów. Samo nic się nie zrobi. Nie można siedzieć z założonymi rękoma…
Wybranie zawodu, który jest dobrze płatny nie zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ nasze predyspozycje mogą nie iść w parze z wybraną ścieżką kariery. Nie można przedkładać pieniędzy nad to co naprawdę lubi się robić. Przy wyborze zawodu nie powinniśmy się kierować jedynie wysokością dochodów w danej branży. Nie można ignorować własnych zdolności i zainteresowań. Tylko z satysfakcja z tego co lubi się robić jest gwarantem wewnętrznego spokoju oraz sukcesu zawodowego.
Swojego rodzaju „dziedziczenie” zawodu po rodzicu też niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. Rzeczywiście, taka ścieżka kariery jest wygodna, bo „szlak” został przetarty, ale istnieje ryzyko, że młody człowiek nigdy nie spełni się w obranym przez siebie zawodzie. Pracowanie w cieniu matki czy ojca może być frustrujące dla młodego człowieka.
Rzecz podobnie się ma w przypadku realizowania niespełnionych ambicji rodziców, którzy za młodu zrezygnowali z tego – najprościej ujmując – co lubią robić; albo nie mieli możliwości, albo karierę przerwał wypadek losowy. Rodzic, którego zawodowe marzenie nie spełniło się, chce zrealizować je za pomocą własnej pociechy, której nie daje się wyboru. Często jest tak, że wola dziecka jest zupełnie inna niż rodzica.
reklama
Wchodzisz na rynek pracy? Oto błędy popełnianie przez młodych
reklama