22 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Prof. Aleksy Tralle członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Matematycznego

OlsztynProf. Aleksy Tralle członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Matematycznego

Prof. dr hab. Aleksy Tralle z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego został członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Jest pierwszym przedstawicielem olsztyńskich matematyków, który znalazł się we władzach PTM.

reklama
Prof. Aleksy Tralle jest kierownikiem Katedry Algebry i Geometrii na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM. Fot.uwm.edu.pl

Zarząd Towarzystwa uczynił profesora odpowiedzialnym za organizację procesu przyznawania nagród PTM: nagrody im. Stefana Banacha za osiągnięcia w dziedzinie badań matematycznych, nagrody im. Samuela Dicksteina za osiągnięcia w dziedzinie edukacji matematycznej, popularyzacji i historii matematyki, nagrody im. Hugona Steinhausa za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki i nagrody dla młodych matematyków za osiągnięcia badawcze.

Polskie Towarzystwo Matematyczne w Krakowie powstało 2.04.1919 a utworzyło je 16 matematyków krakowskich w Seminarium Filozoficznym przy ul. Świętej Anny.  Statut nowo utworzonego stowarzyszenia określał jego cel jako wszechstronne pielęgnowanie matematyki czystej i stosowanej przez odbywanie posiedzeń naukowych z odczytami. W 1920 przeprowadzono reorganizację Towarzystwa przekształcając je na organizację ogólnopolską pod nazwą Polskie Towarzystwo Matematyczne.

reklama

Prof. Aleksy Tralle jest kierownikiem Katedry Algebry i Geometrii na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM. Jego zainteresowania badawcze to geometria różniczkowa, geometria symplektyczna, teoria grup Liego. Ukończył Białoruski Uniwersytet Państwowy w Mińsku w 1980 r. Doktorat obronił w 1985 r. na uniwersytecie w Mińsku. Stopień dr. hab. otrzymał w 1993 r. na Uniwersytecie Wrocławskim, a tytuł profesora nauk matematycznych w 2002 r. na Uniwersytecie Łódzkim.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane