fbpx
-4 C
Olsztyn
piątek, 1 grudnia, 2023
reklama
reklama

UWM zwalnia nierokujących pracowników

WiadomościUWM zwalnia nierokujących pracowników

14 naukowców dostało wypowiedzenia a los kolejnych wykładowców jest w rękach dziekanów wydziałów. To efekt znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym, która nakazuje “przewietrzenie” uczelnianych kadr, jeśli naukowcy w określonym czasie nie zrobią doktoratu bądź habilitacji.

reklama
    14 pracowników zostało zwolnionych, losy trzynastu ważą się.
14 pracowników zostało zwolnionych, losy trzynastu ważą się.

Nowy rok dla niektórych naukowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nie rozpoczął się dobrze, bo kilkunastu z nich otrzymało wypowiedzenia. Na Facebooku powstał nawet profil, stający w obronie niektórych z nich a organizatorzy akcji chcą przywrócenia nauczycieli na stanowiska.

– W ten sposób eliminowani są naukowcy, którzy nie rokują dobrze na przyszłość, zatrzymali się w rozwoju naukowym – mówi Wioletta Ustyjańczuk, rzeczniczka uczelni.

reklama

Zwolnienia pracowników to efekt znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym, która nakazuje zrobienie habilitacji w ciągu ośmiu lat. Niektórzy naukowcy mieli ten okres przedłużany warunkowo, ale jak podkreśla rzeczniczka są też tacy, którzy przez piętnaście lat nie podnieśli swojego stopnia naukowego. Rzeczniczka dodaje także, że przyczyną zwolnień są także negatywne ocena pracowników – nie podnoszą swoich kwalifikacji naukowych, nie udzielają się organizacyjnie i często są słabymi dydaktykami.

UWM realizuje projekt badawczy dotyczący komunikacji miejskiej: znamy szczegóły

Na razie zostało zwolnionych czternaście osób. Losy trzynastu nauczycieli ważą się, bo ostateczną decyzję o ich przydatności podejmą dziekani na wydziałach, na których pracują. Chodzi o to, że po zwolnieniu pracownika ktoś musi przejąć jego obowiązki i pensum dydaktyczne.

reklama

Zmiany na pewno zmartwią tych, którzy tracą pracę, ale są także ci, którzy mogą na tym skorzystać. To przede wszystkim młodzi naukowcy, którzy rozpoczynają swoją karierę a dzięki zwolnieniom innych otwiera się dla nich furtka do awansu lub zwiększenia pensum dydaktycznego.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Trinity
4 września 2014 16:24

Co to za wyrażenie, że “eliminowani” są naukowcy, którzy nie rokują? A rokują ci co w doktoratach czy habilitacjach piszą różne banialuki nikomu nieprzydatne? Zasłanianie się ustawą i takie zwalnianie ludzi, którzy wiele lat pracowali a sądzę, że dobrze pracowali, wydaje mi się takie nieludzkie. Przez analogię do wojska: czy w wojsku wszyscy muszą zostać generałami?

Polecane
Ogłoszenia
Rusza Plebiscyt Belfer UWM 2023
56 lat od powstania UWM na olsztyńskiej uczelni ruszyło kształcenie w języku angielskim