15 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Janusz Cygański odnalazł się w Kwidzynie

Lidzbark WarmińskiJanusz Cygański odnalazł się w Kwidzynie
Janusz Cygański, fot. leksykonkultury.ceik.eu

Niemal bez echa przeszła wiadomość, że były dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Janusz Cygański znalazł pracę. Będzie szefował oddziałowi Muzeum Zamkowego w Malborku – w Kwidzynie.

reklama

Przypomnijmy. W lutym 2013 roku zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podjął decyzję o odwołaniu Janusza Cygańskiego ze stanowiska dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Już w 2009 roku zarząd próbował go odwołać, ale w obronie dyrektora stanęli pracownicy, aktorzy i animatorzy kultury. Cygański pozostał na stanowisku.

W lutym, pod 25 latach pracy, odwołano jednak Cygańskiego, argumentując, że potrzebna jest większa dynamika w zarządzaniu instytucją, aby odpowiadała na wyzwania XXI wieku. Dyrektorowi zarzucano także, że od 1999 roku Muzeum Warmii i Mazur ma ujemny wynik finansowy. Wtajemniczeni mówili wówczas, że nie są to prawdziwe powody odwołania dyrektora. Ten miał “podpaść” marszałkowi Jackowi Protasowi, który nie chciał zgodzić się aby fosa w Zamku w Lidzbarku Warmińskim służyła jako droga dojazdowa do zaplecza hotelu. Jak się okazało w hotelu znajdowały się gabinety kosmetyczne, prowadzone przez żonę marszałka.

reklama

Ostatecznie Janusz Cygański zakotwiczył w Kwidzynie w zamku. To oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Były dyrektor MWiM odrzucił tym samym propozycję szefowania oddziałowi Muzeum Warmii i Mazur w Reszlu.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane