fbpx
-0 C
Olsztyn
niedziela, 28 listopada, 2021
reklama

Lotnisko na Dajtkach coraz bliżej systemu GNSS

reklama

GNSS to system podejścia do lądowania. Aeroklub Warmińsko-Mazurski kupił właśnie samolot, który pozowali przetestować lądowania według tego urządzenia.

samolot Diamond DA20 C1 Eclipse
Testy systemu rozpoczną się wiosną 2014 roku.

Aeroklub realizuje projekt „Implementacja innowacyjnych technik satelitarnych GNSS na lotnisku Olsztyn – Dajtki” finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 (koszt 3,6 mln zł). Zakłada on opracowanie oraz wdrożenie procedur podejścia do lądowania wg nawigacji obszarowej (RNAV) z użyciem innowacyjnych technik satelitarnych GNSS na lotnisku. Opracowanie instrumentalnych procedur podejścia do lądowania na lotnisku zarządzanym przez Aeroklub Warmińsko-Mazurski przełoży się na podniesienie bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych, poprawy dostępności olsztyńskiego lotniska oraz wzrost konkurencyjności regionu Warmii i Mazur. Co ważne lotnisko na Dajtkach będzie pierwszym lotniskiem aeroklubowym w Polsce wyposażonym w ten system.

Czytaj też:  Prokuratura Okręgowa przejęła sprawę łódzkiego mecenasa, który po wypadku mówił o "trumnach na kołach"

– To rozwiązanie jest konkurencyjne dla systemu ILS, który kosztuje kilka milinów złotych, a corocznie jego kalibracja pochłania około 500 tys. złotych – mówi Bogdan Kozłowski z aeroklubu. – Małe lotniska nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek.

reklama

Dlatego Aeroklub zakupił dwumiejscowy samolot Diamond DA20 C1 Eclipse wyposażony jest w urządzenie – odbiornik GNSS. Kiedy naziemne nadajniki zostaną już przygotowane samolot rozpocznie loty testowe. Najprawdopodobniej wiosną 2014 roku.

 

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama