fbpx
-3 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

Mistrzowskie recitale fortepianowe

reklama

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w piątek na występ Wojciecha Waleczka, wybitnego polskiego pianisty, absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wojciech Waleczek(2)
Rzadką ciekawostką programu tego recitalu jest mało znana sonata fortepianowa Wagnera

Wojciech Waleczek jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. Pianista koncertował w krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii, w Bośni i Hercegowinie, w Mołdawii, w Rosji, w Jordanii, w Palestynie, w Iranie, w Kanadzie, w Japonii, a także w Stanach Zjednoczonych. Artysta zaprezentuje program:

  • Ryszard WagnerSonata fortepianowa As-dur  (z albumu Matyldy Wesendonck)
  • Wagner / Liszt– Chór Pielgrzymów z opery Tannhäuser , Miłosna śmierć Izoldy z dramatu muzycznego Tristan i Izolda
  • Fryderyk ChopinTrzy walce op. 34
  • Franciszek Liszt – 6 pieśni polskich według Pieśni op. 74 Fryderyka Chopina
  • Fryderyk Chopin – Ballada op. 38 , Variations Brillantes op. 12.

Rzadką ciekawostką programu tego recitalu jest mało znana sonata fortepianowa Wagnera, związana ze szczególnym epizodem z życia.

reklama

Wagner był już wówczas żonaty, zaczynał być znany jako kompozytor, miał w dorobku m.in. opery Holender Tułacz i Lohengrin. Zaangażował się aktywnie w rewolucyjne wypadki roku 1848 w Dreźnie, pisał odezwy, w których wzywał króla, by ten dołączył do rewolucji, ponieważ „powinien być bowiem pierwszym i najprawdziwszym republikaninem”. Rozpalał się coraz bardziej i radykalizował. W końcu musiał uciekać przed aresztowaniem. Najpierw do Weimaru, a później – na fałszywych papierach, które załatwił mu Franciszek Liszt – dotarł do Szwajcarii.

Cała ta historia jest jak opowieść sensacyjna, pełna policyjnych pościgów, nakazów aresztowania, które – na szczęście dla uciekiniera – spóźniają się o kilka godzin… No i są tam gwałtowne romanse, doprowadzające do furii jego żonę Minnę. Ostatecznie po dłuższej tułaczce Wagner z żoną znajduje schronienie w Zurychu w domu bogatego przemysłowca Ottona Wesendoncka, gdzie może spokojnie tworzyć. Zaprzyjaźnia się tam z żoną gospodarza Matyldą. Jedni twierdzą, że była to tylko przyjaźń platoniczna inni zaś, że było to coś więcej niż pozwalały na to ówczesne obyczaje. W każdym razie przyjaźń Wagnera z Matyldą Wesendonck stała się przyczyną plotek i skandali, zwłaszcza gdy wkroczyła do akcji żona Wagnera z awanturą i szantażem, że o wszystkim opowie mężowi Matyldy. Skończyło się to dla kompozytora koniecznością opuszczenia Zurychu, a także jego rozejściem się z żoną.

Czytaj też:  Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Z lat spędzonych w Zurichu zachował się szereg kompozycji, m.in. cykl pięciu pięknych pieśni do słów Matyldy Wesendonck, garść okazjonalnych drobiazgów, a także kilka sonat fortepianowych, w tym owa krótka sonata As-dur, wpisana przez Wagnera do albumu Matyldy. Sonata mało znana, ze zrozumiałych względów, skoro hasło „Wagner” znaczy przede wszystkim wielkie dzieła sceniczne, a tutaj niektóre momenty liryczne brzmią jeszcze echem sonat Beethovena…

 

Bilety:

normalny 40 zł, ulgowy 30 zł, karta melomana 20 zł do nabycia w kasie Filharmonii w godz.10-18.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama