4 C
Olsztyn
wtorek, 20 lutego, 2024
reklama

Piąte podejście do sprzedaży Półwyspu Lalka

OlsztynPiąte podejście do sprzedaży Półwyspu Lalka
lalka
Półwysep wart jest 6,4 mln zł.

Po raz piąty Zarząd Powiatu w Olsztynie próbuje sprzedać malowniczy Półwysep Lalka. Czy uda się tym razem?

reklama

To już piąte podejście Powiatu Olsztyńskiego do sprzedaży urokliwej nieruchomości o powierzchni 15,87 ha położonej nad Jeziorem Łańskim. Trzy wcześniejsze przetargi zakończyły się fiaskiem, podobnie było z rokowaniami. Nie zniechęca to jednak władz powiatu, które znów wystawiły półwysep na sprzedaż za kwotę 6,4 mln złotych. Starostwo nie chce spuścić z ceny, bo liczy na to, że znów pojawi się klient gotowy kupić półwysep za taką kwotę. Przy poprzednim postępowaniu przetargowym był jeden chętny do zakupy. Spóźnił się jednak jeden dzień z wpłatą wadium.

– Chociaż oferent był bardzo zainteresowany, nie mieliśmy wyjścia i zgodnie z obowiązującym prawem musieliśmy wówczas zakończyć przetarg wynikiem negatywnym – wyjaśnia Katarzyna Grzybowska, zastępca dyrektora wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami olsztyńskiego starostwa.

reklama

Sprzedaż nieruchomości w Starej Kaletce jest zwolniona z podatku VAT. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości 640 tys. zł na konto Starostwa Powiatowego w Olsztynie z takim wyprzedzeniem aby w dniu 14 stycznia 2014 roku pieniądze znajdowały się na wskazanym koncie. Przetarg odbędzie się w dniu 20 stycznia 2014 roku o godzinie 10 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

Powiat Olsztyński przejął bajkowo położoną nieruchomość w połowie 2012 roku. Wcześniej półwysep z ośrodkiem wypoczynkowym „Kormoran” pozostawał w zarządzie kancelarii premiera. Ministerstwo Skarbu od 2010 r. wystawiało obiekt w przetargach. Po kilku nieudanych próbach sprzedaży tzw. trwały zarząd nad ośrodkiem został wygaszony. Wojewoda warmińsko-mazurski w imieniu Skarbu Państwa przekazał nieruchomość w formie darowizny powiatowi.

Ośrodek „Kormoran” na półwyspie Lalka był częścią słynnego w PRL-u „imperium łańskiego”, w którym wypoczywali ówcześni dygnitarze. W łańskich lasach polowali m.in. Bolesław Bierut, Nikita Chruszczow, czy Leonid Breżniew.
Olsztyńskie starostwo sprzedało wcześniej dwa inne ośrodki rządowe – „Cyrankę” za 5 mln zł oraz „Kormorana” w Mierkach za 12,2 mln zł. Pieniądze ze sprzedaży zostały przeznaczone m.in. na remonty dróg oraz wkład własny powiatu do licznych inwestycji unijnych.

reklama

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia