fbpx
4 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

Nowy sezon Biblioteki Kulturalnej

reklama
Biblioteka Kulturalna
Od zimnych blondynek po kobiety w filmach Tarantino.

W Bibliotece Uniwersyteckiej rozpoczyna się kolejny sezon imprez pod szyldem „Biblioteki Kulturalnej”.

W semestrze jesień-zima 2013/2014 obejrzeć będzie można filmy, na które wpływ miała kobieta, pod wieloma aspektami była inspiracją reżysera, oraz posłuchać popularnonaukowych wykładów o różnych formach istnienia i odbioru kobiet w popkulturze.

Cykl „Film” będzie koncentrował się na specyficznej relacji, wiążącej reżysera z piękną i utalentowaną aktorką grającą w jego filmach. W bibliotece zostaną zaprezentowane ewolucje jej postrzegania: od „zimnych blondynek” w twórczości pioniera suspensu i thrillera psychologicznego Alfreda Hitchcocka oraz trudne relacje twórczej pary w Ginger i Fred Felliniego, poprzez dzieło hiszpańskiego znawcy kobiecej duszy Pedro Almodovara. Upodobanie silnych i owładniętych zemstą dam będzie można odnaleźć w ściśle popkulturowej twórczości Quentina Tarantino. Cykl zostanie zakończony swobodnym i pełnym gorących uczuć podejściem do motywu przewodniego w reżyserii Woody Allena.

Czytaj też:  Prof. Kołtan: szkoły są obecnie "wylęgarnią zarazy"
reklama

Cykl „PopKultura” również został podporządkowany kobiecie. W popularnonaukowych wykładach znawcy oraz miłośnicy różnych form popkultury skupią się na motywie kobiet. Opowiedzą m.in o Sexy doll – mechanicznym ideale kobiety, czy porównają typy kobiet infantylny z silnym, czy wrażliwym w filmach Quentina Tarantino czy Sofii Coppoli. Na podstawie tekstów Kasi Nosowskiej, czy publikacji fanowskich prelegenci przedstawią próbę analizy kobiecej natury.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama