fbpx
15 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Niemal pół wieku pod wodą [GALERIA]

GalerieNiemal pół wieku pod wodą
Akademicki Klubu Płetwonurków „Skorpena” świętuje 45-lecie powstania. Część obchodów odbyła się… pod wodą.
Uroczyste rozpoczęcie obchodów 45-lecia Akademickiego Klubu Płetwonurków „Skorpena” odbyło się 23 października w klubie „Kwadrans”. Dzień później członkowie klubu spotkali się nad Jeziorem Kortowskim, gdzie wypili szampana pod wodą.

Początki klubu się sięgają lat 1960-1966. Przy Wydziale Rybackim ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej założono naukowe koło badań podwodnych. Za twórcę nazwy klubu, a jednocześnie jego pierwszego prezesa, uważa się Romana Białasa – studenta Wydziału Zootechniki, który w roku 1969 wpadł na pomysł założenia „Skorpeny”.

reklama

Nazwę “Skorpena” przyjęto od groźnej kolorowej ryby, żyjącej w basenie Morza Śródziemnego. Dzięki wsparciu Marka Michałowskiego przewodniczącego Komisji Turystyki i Sportu Rady Uczelnianej ZSP, klub został zarejestrowany. Dużego wsparcia udzielił klubowi Michał Woźniewski i Zbigniew Uggla, pracownicy naukowi z Wydziału Rybołówstwa Śródlądowego i Ochrony Wód. Od 1972 trwa szkolenie chętnych do uprawiania turystyki podwodnej.

Ogromne zainteresowanie akademikami. Ile kosztują w tym roku?

Obecnie “Skorpena” znana jest mieszkańcom Olsztyna przede wszystkim z organizacji  największej imprezy płetwonurków w Polsce – wiosennego spływu Łyną – który gromadzi kilkuset uczestników.

reklama

Członkowie klubu zarabiają fundusze sprzątając plaże, jeziora, przystanie. Zarobione pieniądze trafiają na konto uczelni, a potem w postaci sprzętu do nurkowania, trafiają z powrotem do kluby.

Niemal pół wieku pod wodą [GALERIA] uwm Galerie, Olsztyn, Wiadomości

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Ogromne zainteresowanie akademikami. Ile kosztują w tym roku?
Rośnie napięcie na Kortowie. Czy studenci UWM zaliczą egzamin z kultury osobistej?