10 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

„Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim…” – czyli uczniowie o naszej małej ojczyźnie

Olsztyn„Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim…” – czyli uczniowie o naszej małej ojczyźnie
Mówią swoje teksty z przekonaniem i świadomie. Dobrze czują się w warmińskich klimatach

Były lokalne legendy, opowieści na temat Warmii, jej zabytków i ciekawostek. Szesnastu śmiałków z ośmiu szkół z terenu powiatu olsztyńskiego wzięło udział w eliminacjach powiatowych 38. Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego.

reklama

Uczniowie musieli zmierzyć się z wymagającym tekstem, odpowiednio go zinterpretować i zaprezentować przed jury. Łatwo nie było, zwłaszcza gdy tekst „wyleciał z głowy”, ale wtedy zdolni konkursowicze umiejętnie improwizowali naprowadzając historie na ciekawe tory.

– Jestem szalenie pozytywnie zaskoczony poziomem i tym, że u młodzieży dostrzegłem wreszcie dużą identyfikację z regionem Warmii, czego nie było wcześniej – ocenia Edward Cyfus, znany propagator Warmii. – Mówią swoje teksty z przekonaniem i świadomie. Dobrze czują się w warmińskich klimatach.

reklama

Potwierdza to jeden z  uczestników Michał Wojciechowicz, uczeń Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. – Interesuję się historią, a do udziału w konkursie trochę namówiła mnie moja nauczycielka. Wcieliłem się dziś w rolę przewodnika po zabytkach mojego miasta.

Uczniowie mogli nie tylko zaprezentować swoje zdolności krasomówcze, ale i wiele się nauczyć. Jury choć wymagające, służyło pomocą, udzielając cennych wskazówek i rad.

A te z pewnością przydadzą się w finale wojewódzkim, do którego zakwalifikowali się: Janusz Kotik w kategorii szkół podstawowych, Urszula Jabłońska z gimnazjum w Gietrzwałdzie w kategorii gimnazjów oraz Magdalena Deptuła z ZS Biskupiec w kategorii szkół średnich. Laureaci i wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody m.in. tablety, odtwarzacze mp3 oraz  książki związane z Warmią.

reklama

„Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim…” – czyli uczniowie o naszej małej ojczyźnie Dobre Miasto Olsztyn, Wiadomości

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia