fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 7 grudnia, 2022
reklama

Kopernik zawitał do ratusza

OlsztynKopernik zawitał do ratusza

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W 542. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika wizerunek astronoma, będący kopią oryginału mistrza Matejki, który znajduje się w krakowskim Collegium Novum, trafił do olsztyńskiego ratusza.

Kopia dzieła jest eksponowana w holu Urzędu Miasta. Obraz o wymiarach: 157 cm na 110 cm został wykonany ręcznie, w technice olej na płótnie, w skali 1:4 w stosunku do oryginału w 2014 roku .

Łukasz Zedlewski, autor kopii, jest olsztyniakiem z urodzenia. Jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2005-2008. W 2010 roku otrzymał kolejne stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W 2009 roku otrzymał nagrodę Fundacji Marka Marii Pieńkowskiego, w 2011 roku zaś nagrodę w Konkursie im. Barbary Ostaszewskiej. Jest również laureatem finałowej dziesiątki konkursu „Najwybitniejszy Młody Malarz Pierwszej Dekady XXI Wieku” z 2011 roku. Obraz, który możemy oglądać w ratuszu, jest drugą kopią olsztyńskiego artysty. Pierwsza znajduje się w siedzibie ONZ w Wiedniu i została zamówiona przez Europejską Agencję Kosmiczną na zakończenie programu „Copernicus”.

Kolejna licytacja przedmiotów z Biura Rzeczy Znalezionych

Przypominamy także, że wciąż trwają prace badawcze nad identyfikacją rękopiśmiennych zapisków Mikołaja Kopernika. Zaangażowani są w nie historycy, znawcy łaciny średniowiecznej oraz specjaliści z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Prace badawcze dotyczą ok. 200 zapisków rękopiśmiennych dotyczących prawa kanonicznego, filozofii i teologii.

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze