17 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Będzie nowy wydział na UWM-ie

OlsztynBędzie nowy wydział na UWM-ie

Prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM, potwierdził w rozmowie z Radiem Olsztyn utworzenie nowego wydziału medycznego na olsztyńskim uniwersytecie. Placówka ma powstać z podziału już istniejącego WNM-u.

reklama

Informację o utworzeniu nowego wydziału Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego potwierdził w audycji w Radiu Olsztyn prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM, minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka: – Tak, na UWM-ie powstanie drugi wydział medyczny. Istnieje potrzeba unifikowania z innymi uniwersytetami medycznymi. Chcemy stworzyć colllegium medicum jako ciało, które zajmuje się specyficznymi sprawami związanymi z kształceniem medycznym. Takie kolegia występują na uniwersytetach powszechnych, takich jak nasz, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Jagiellońskim. A żeby stworzyć collegium, muszą być dwa wydziały. Zresztą, są trochę inne zadania, jeśli chodzi o kształcenie lekarzy i innych zawodów medycznych. 

Nowy oddział, który powstanie poprzez podział istniejącego Wydziału Nauk Medycznych, byłby, jak to jest przyjęte na innych uczelniach, Wydziałem Nauk o Zdrowiu. Dziekan WNM-u podkreśla potrzebę unifikacji zapisów prawnych i dostosowanie do ogólnopolskich standardów: – Chcemy, aby to było podobne prawnie i organizacyjnie jak w innych miejscach, czyli albo uczelnie medyczne przekształcone w duże konglomeraty, gdzie jest wiele wydziałów, albo istnieją collegia medicum, fuzja akademii medycznych z dużymi uniwersytetami. U nas to była inna droga – wydział medyczny powstał na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i trzeba powiedzieć, że nie bardzo to rozumiano.

reklama

Prof. Maksymowicz rozwiał też wszelkie wątpliwości dotyczące kosztów całego przedsięwzięcia i ewentualnego braku zainteresowania studiowaniem medycyny w Olsztynie: – To nie jest kosztowne, to organizacyjne posunięcie. Tworzymy nową jednostkę poprzez podział już istniejącej. Kandydatów nam nie brakuje, spodziewamy się nawet wzrostu zainteresowania – jesteśmy w tej chwili na wysokiej pozycji rankingowej, jeśli chodzi o kształcenie lekarzy. 

Cała koncepcja jeszcze nie została zatwierdzona przez senat uczelni. W tej chwili uzgadniane są sprawy statutu przyszłego wydziału.

JC

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
uwm-pracownik
3 lutego 2015 18:50

Po co kolejny wydział. Przecież wydział medyczny na uwm jest najgorszym wydziałem medycznym w całej Polsce. Tylko tuany przychodza na ten wydział. Zenada

korto
3 lutego 2015 17:21

Zbliża się koniec kadencji dziekana, trzeci raz nie można być, trzeba sobie szukać nowej władzy, powołanie Collegium Medicum umożliwi znowu zajęcie wysokiego stołka. Szkoda gadać taki grajdołek mamy na UWM. Rewelacyjnych publikacji z tego wydziału nie widać, anglojęzycznych się przepuszcza aby brać kasę, niewygodnych dla wydziału profesorów się zmusza do rezygnacji ot taka nasza wspaniała medycyna…

Polecane