fbpx
-0 C
Olsztyn
Friday, 9 December, 2022
reklama

Będzie nowy wydział na UWM-ie

OlsztynBędzie nowy wydział na UWM-ie

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM, potwierdził w rozmowie z Radiem Olsztyn utworzenie nowego wydziału medycznego na olsztyńskim uniwersytecie. Placówka ma powstać z podziału już istniejącego WNM-u.

Informację o utworzeniu nowego wydziału Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego potwierdził w audycji w Radiu Olsztyn prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM, minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka: – Tak, na UWM-ie powstanie drugi wydział medyczny. Istnieje potrzeba unifikowania z innymi uniwersytetami medycznymi. Chcemy stworzyć colllegium medicum jako ciało, które zajmuje się specyficznymi sprawami związanymi z kształceniem medycznym. Takie kolegia występują na uniwersytetach powszechnych, takich jak nasz, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Jagiellońskim. A żeby stworzyć collegium, muszą być dwa wydziały. Zresztą, są trochę inne zadania, jeśli chodzi o kształcenie lekarzy i innych zawodów medycznych. 

Nowy oddział, który powstanie poprzez podział istniejącego Wydziału Nauk Medycznych, byłby, jak to jest przyjęte na innych uczelniach, Wydziałem Nauk o Zdrowiu. Dziekan WNM-u podkreśla potrzebę unifikacji zapisów prawnych i dostosowanie do ogólnopolskich standardów: – Chcemy, aby to było podobne prawnie i organizacyjnie jak w innych miejscach, czyli albo uczelnie medyczne przekształcone w duże konglomeraty, gdzie jest wiele wydziałów, albo istnieją collegia medicum, fuzja akademii medycznych z dużymi uniwersytetami. U nas to była inna droga – wydział medyczny powstał na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i trzeba powiedzieć, że nie bardzo to rozumiano.

Prof. Maksymowicz rozwiał też wszelkie wątpliwości dotyczące kosztów całego przedsięwzięcia i ewentualnego braku zainteresowania studiowaniem medycyny w Olsztynie: – To nie jest kosztowne, to organizacyjne posunięcie. Tworzymy nową jednostkę poprzez podział już istniejącej. Kandydatów nam nie brakuje, spodziewamy się nawet wzrostu zainteresowania – jesteśmy w tej chwili na wysokiej pozycji rankingowej, jeśli chodzi o kształcenie lekarzy. 

Cała koncepcja jeszcze nie została zatwierdzona przez senat uczelni. W tej chwili uzgadniane są sprawy statutu przyszłego wydziału.

Studenci UWM przez dwa tygodnie stycznia będą uczyć się zdalnie

JC

reklama
reklama
reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze