Sądowy cios w frankowiczów

    Krzysztof Rzymski - Niezależny Doradca Kredytowy

    Wtorek 24 marca to kolejna czarna data dla frankowców. W tym dniu sąd w Krakowie oddalił pozew o unieważnienie umowy kredytu we frakach szwajcarskich.

    Sprawa Pana Tomasza z Krakowa jest bardzo znana. Jako jeden z pierwszych mówił o nieprawidłowościach związanych z kredytami w CHF. Często wypowiadał się w mediach. Dla niektórych stał się symbolem walki frankowiczów z bankami. Założył stowarzyszenie pokrzywdzonych przez banki. Jego walka dawała nadzieję dla pozostałych frankowców.

    W swoim pozwie p. Tomasz domagał się unieważnienia umowy kredytowej i wstrzymania egzekucji bankowej z nieruchomości i innych elementów majątku. Wartość kredytu znacznie przekracza wartość nieruchomości i bank ma prawo do „ściągania” pieniędzy z całego majątku. Pozywający próbował udowodnić, że został wprowadzony w błąd przez bankierów, w sposób nieprawidłowy poinformowano go o ryzyku kursowym. Dowodził również o tym, że bank oferując taki kredyt naruszył zasady współżycia społecznego. Jest tam też coś czego do końca nie rozumiem – był to kredyt mieszkaniowy ale przeznaczony została na urządzenie biura (z definicji kredyt mieszkaniowy służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych).

    Sąd w całości oddalił roszczenia klienta. Sąd nie dopatrzył się błędu, który skutkowałby unieważnieniem umowy. Nie omieszkał dodać, że umowa taka byłaby unieważniona w całości, a pierwsze kilkanaście miesięcy były dla klienta wyjątkowo korzystne.

    Zdaniem sądu nie ma mowy o naruszeniu zasad współżycia społecznego. Nikt nie był w stanie przewidzieć kursu franka w przyszłości. Nie dopatrzono się też manipulacji kursem CHF.

    Sąd nie omieszkał powiedzieć kilka słów o pozywającym. Jako osoba wykształcona i inteligentna o ponadprzeciętnej wiedzy powinien rozumieć zapisy w umowie. No i wytknął, że z tą sprawą powinien przyjść w pierwszym roku trwania umowy, a nie po kilku latach.

    Po tym wyroku górą pozostają banki. Na razie. Oczywiście możemy spodziewać się odwołania i na ostateczne rozstrzygnięcia jeszcze poczekamy.

    Jest też światełko w tunelu dla frankowców. Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że tak skomplikowane sprawy klientów może rozstrzygnąć dopiero ew. Sąd Najwyższy w ramach nadzoru judykacyjnego. Sąd działa w ramach obowiązującego prawa i tak też rozstrzyga czym zasugerował, że jest potrzeba by prawo zmienić, doprecyzować.

    *Krzysztof Rzymski – mgr ekonomii, mediator dyplomowany, przez 10 lat pracował w banku, 5 lat piastował stanowisko dyrektora banku, od 12 lat Niezależny Doradca Kredytowy, skutecznie przeprowadził kilkaset kredytów hipotecznych, w latach dziewięćdziesiątych opracował i wdrożył prawdopodobnie pierwszy w Polsce kredyt z zerowym oprocentowaniem. Jako mediator skutecznie przeprowadza ugody na linii bank – klient. Wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, Zarządca nieruchomości, Rzeczoznawcy nieruchomości. Autor ebooków z zakresu finansowania m.in. bestsellera Allegro „77 skutecznych sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej”. Autor kilkuset publikacji prasowych i internetowych. Ekspert radiowy, telewizyjny i portali internetowych. Posiada licencję nurka, motorowodniaka oraz pilota szybowcowego. Pasjonat speedwaya.

    KMR Niezależni Doradcy Kredytowi – lokalna firma rodzinna, prawdziwie niezależna. Doradzają już od 2003 roku. Firma roku na Warmii i Mazurach. Na rynku finansowym pracują już 23 lata. Dysponują prawdopodobnie najszerszą oferta kredytową w kraju – 29 banków. Profesjonalni specjaliści od hipotek – zrealizowali ponad 6 000 kredytów hipotecznych. Ich usługi są całkowicie bezpłatne, a kredyty nie droższe niż bezpośrednio w banku. Uczestniczą w całym procesie: od przedstawienia najkorzystniejszych ofert, złożenia wniosku, analizy zapisów umowy kredytowej po uruchomienie kredytu. Brali udział w ponad 1 000 publikacji telewizyjnych, radiowych, internetowych i prasowych. Nie przedkładają zysku nad reputację.

    0 komentarzy
    Najlepsze
    Najnowsze Najstarsze
    Informacje zwrotne w treści
    Wyświetl wszystkie komentarze