fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 7 grudnia, 2022
reklama

Założyciel Banku Żywności z Olsztyna nagrodzony przez prezydenta Komorowskiego

OlsztynZałożyciel Banku Żywności z Olsztyna nagrodzony przez prezydenta Komorowskiego

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego Prezydent Bronisław Komorowski wyróżnił za działalność społeczną Marka Borowskiego, Prezesa Federacji Polskich Banków Żywności, a także założyciela i Prezesa Banku Żywności w Olsztynie. 

Jak podkreśla Federacja Polskich Banków Żywności, Marek Borowski swoją działalność społeczną rozpoczął już w latach 90., kiedy to jeszcze jako nauczyciel matematyki założył Stowarzyszenie „Dzieciom Wiejskim”. Organizował czas dla najuboższych dzieci i postanowił zadbać o ich najpilniejszą potrzebę – dożywianie. Redagował także gazetę, założył 600 numerów telefonów w gminie Nowe Kawkowo, zapewnił oczyszczalnie ścieków dla 6 miejscowości, które nie miały do nich dostępu. Przez ostatnie lata jako Prezes Banku Żywności w Olsztynie, współpracując z Centrum Integracji Społecznej, zaktywizował ponad 44 osoby, z czego 36 już na stałe pozostało na rynku pracy. Z jego inicjatywy powstaje także strategia walki z niedożywieniem dzieci w województwie, której Bank Żywności jest głównym realizatorem. Jest także współtwórcą i od początku członkiem Zarządu Fundacji Fundusz Ziemi Olsztyńskiej. Fundacja od 15 lat udziela około 60 stypendiów rocznie dla ubogich i zdolnych uczniów z terenu powiatu olsztyńskiego.

Głównie za sprawą zaangażowania Marka Borowskiego udało się również zmienić niekorzystne przepisy dotyczące VAT od darowizn żywności. Obecnie wszyscy darczyńcy mogą przekazywać darowizny żywnościowe organizacjom pożytku publicznego i nie są obciążane podatkiem VAT od darowizn, jednocześnie mogąc wliczyć darowiznę w koszt uzyskania przychodu.

W 2002 roku Marek Borowski został wybrany przez Banki Żywności na Prezesa Federacji Polskich Banków Żywności. Aktualnie jako Prezes Federacji Polskich Banków Żywności reprezentuje 31 Banków Żywności i kieruje działalnością Federacji, która skutecznie zapobiega marnowaniu żywności i przekazuje ją osobom potrzebującym.

Nagroda Obywatelska Prezydenta RP jest wyróżnieniem nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, które mogą stanowić wzory do naśladowania. Dotychczas przyznawana była w trzech kategoriach dla gmin i powiatów, jednostek samorządów oraz inicjatyw obywatelskich. W tym roku, w związku z obchodami 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce, Prezydent RP Bronisław Komorowski postanowił wyróżnić i uhonorować osoby, które potrafiły wykorzystać 25 lat wolności dla pożytku obywateli i swoją pracą oraz zaangażowaniem w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju swoich miejscowości i regionów, a także działały na rzecz podniesienia warunków życia.

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze