W środę (4.03) w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie odbyła się XI edycja Lokalnego Konkursu Krasomówczego organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Olsztyn.
Konkurs adresowany był do studentów II–V roku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jego głównym celem była możliwość zaprezentowania swojego talentu oratorskiego, umiejętności autoprezentacji, sprawdzenia swojej wiedzy prawniczej oraz pokonania stresu związanego z publicznymi wystąpieniami.
Do wzięcia udziału w rywalizacji zgłosiło się dziewięciu uczestników. Kilka dni przed konkursem odbyło się szkolenie z retoryki dla osób biorących w nim udział, które miało na celu zwiększyć atrakcyjność ich przyszłego wystąpienia oraz pomóc w zebraniu i usystematyzowaniu argumentów merytorycznych, jakie chcieliby przedstawić.
Zmagania polegały na wygłoszeniu dziesięciominutowej mowy kończącej postępowanie przed sądem I instancji. Każda sprawa była przedstawiana przez dwie osoby, występujące w przeciwnych rolach procesowych. Każdy z uczestników sam zadecydował o wyborze rodzaju kazusu z zakresu prawa cywilnego i karnego. Znacznie większym zainteresowaniem cieszyło się prawo karne – aż ośmioro konkursowiczów wybrało kazus z tej gałęzi prawa. Dodatkowo każdemu przysługiwało prawo do trzyminutowej repliki.
Dobranie w pary oraz rozlosowanie kazusów odbyło się tydzień przed konkursem. Całość wystąpienia oceniało jury w składzie: Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie – sędzia Ewa Dobrzyńska-Murawka, Naczelnik II Wydziału Postępowania Sądowego Prokuratury Okręgowej w Olsztynie – prokurator Marek Waśniewski, Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie – mecenas Stefan Salamon, Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie – mecenas Beata Urbańska oraz Prodziekan ds. Studiów Stacjonarnych Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie – dr hab. Piotr Krajewski, prof. UWM.
Poziom wystąpień uczestników był naprawdę wysoki. Wygłaszano bardzo ciekawe i poprawne pod względem kwalifikacji prawnej mowy. Uczestnicy przedstawiali mocne argumenty, które starali się logicznie uzasadnić. Stosowali bogaty zasób słów, dbając o kulturę języka. Każdy z nich kończył mowę, wykorzystując prawie w całości przysługujący im czas. Ponadto większość skorzystała z przysługującego im prawa do repliki.
Po ostatnim wystąpieniu jury udało się na naradę, aby ogłosić laureatów konkursu. Wyniki prezentują się następująco: I miejsce zajął Karol Jędrzejczyk (IV rok, prawo, II miejsce Maciej Moskal (II rok, prawo) oraz III miejsce przypadło Marcie Koseckiej (III rok, prawo). Laureaci otrzymali liczne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Zwycięzca wystąpi w drugim etapie – XIX Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. mec. Joanny Agackiej-Indeckiej w Szczecinie, w którym będzie rywalizował ze zwycięzcami konkursu z szesnastu grup lokalnych ELSA.
Konkurs odbył się pod patronatem medialnym „Kuriera Olsztyńskiego”.