18 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Janusz Cichoń: – Polskie podatki należą do najniższych w Europie

OlsztynJanusz Cichoń: - Polskie podatki należą do najniższych w Europie

O niskich podatkach nad Wisłą w stosunku do pozostałych krajów europejskich oraz pracach nad klauzulą dotyczącą unikania opodatkowania mówił w rozmowie z Radiem Olsztyn sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Janusz Cichoń. 

reklama

Wciąż trwają prace nad nowelizacją ordynacji podatkowej. Mamy co najmniej trzy projekty, które odnoszą się do ordynacji: ta duża nowelizacja, projekt prezydencki i trzecia – jeszcze w powijakach – nowa ordynacja podatkowa – powiedział Radiu Olsztyn Janusz Cichoń, wiceminister finansów. Pierwszy projekt przygotowuje Ministerstwo Finansów i, mimo że spodziewano się przyjęcia go w tamtym roku, Rada Ministrów nadal nie podjęła w tej sprawie decyzji. Według ministra Cichonia to głównie biznesmeni obawiają się zawartej w nim klauzuli dotyczącej unikania opodatkowania: – Jesteśmy jednym europejskim krajem, który tej klauzuli nie ma. Ma ona dotyczyć podatku dochodowego, VAT i akcyzy i powinna znacząco uszczelnić system podatkowy.

Według wiceministra finansów nie musimy się obawiać tego, że w razie wejścia w życie nowelizacji z kraju wyjedzie wielu bogatych Polaków: – Musimy pamiętać o konkurencyjności i jednakowych warunkach. Unikanie opodatkowania to tak naprawdę zaburzanie tej konkurencji. W trosce o bezpieczeństwo obrotu gospodarczego powinniśmy wprowadzać w życie tego typu rozwiązania. 

reklama

Janusz Cichoń stwierdził również, mimo skrajnie odmiennych opinii polityków opozycji, że: – Podatki w Polsce należą do najniższych w Europie. Jeśli rozpatrujemy je w relacji do PKB – a to obiektywna miara – to z każdej wypracowanej złotówki państwo zabiera 32 gr, a w innych państwach europejskich – 40 gr. Jesteśmy wręcz rajem podatkowym – zapewnił w studiu Radia Olsztyn wiceminister finansów.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

15 KOMENTARZY

15 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Maryla Rodowicz
6 marca 2015 21:03

Kto na niego głosował? Przyznawać się idioci.

mój podpis
6 marca 2015 19:37

Jakbym go spotkał, zrobił bym dokładnie to samo, co Korwin z Bomim – spoliczkował.

Polecane