5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Bezpieczne święta – nie bądź obojętny, reaguj na przemoc

WiadomościBezpieczne święta - nie bądź obojętny, reaguj na przemoc

Święta Wielkiej Nocy powinny być czasem spokoju i radości, spędzonym z rodziną w atmosferze serdeczności. Niestety, każdego roku także w tym okresie policjanci zmuszeni są interweniować w domach, w których dochodzi do agresji, awantur i aktów przemocy. Starajmy się reagować na tego typu sytuacje. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji apelują: jeśli jesteś świadkiem awantury, słyszysz krzyki za ścianą, na klatce schodowej widziałeś posiniaczoną sąsiadkę, nie bądź obojętny.

reklama

Jak informują funkcjonariusze, według badań zleconych przez MSW, w 2014 roku tylko 42 procent osób, które były świadkami przemocy domowej, zgłosiło ten fakt odpowiednim instytucjom. A przecież tylko brak obojętności może przerwać rodzinny dramat.

Jakiej pomocy można oczekiwać od Policji?

reklama

Gdy policjanci interweniują wobec przemocy w rodzinie, uruchomiona zostaje procedura Niebieskiej Karty. Zgodnie ze znowelizowanymi w 2011 r. przepisami dotyczącymi tej procedury, podmiotami uprawnionymi do jej założenia poza policją są: ośrodki pomocy społecznej, przedstawiciele oświaty, ochrony zdrowia, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Wszystkie te podmioty współpracują razem przy realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, działając w Zespołach Interdyscyplinarnych i Grupach Roboczych.

W 2014 roku zwiększyła się liczba założonych przez policję formularzy „Niebieska Karta”. W 2014 roku policjanci założyli 5281 Niebieskich Kart. Dla porównania w 2013 było ich 3834, a dwa lata temu 2850. Zwiększyła się również liczba zatrzymanych przez policjantów sprawców przemocy domowej – z 247 osób w 2013 roku, do 1640 osób  w 2014 r.

Odizolowanie sprawcy, który stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia swoich bliskich pozwala zapewnić bezpieczeństwo członkom rodziny, a jeśli ponadto policjanci stwierdzą, że doszło do popełnienia przestępstwa – wszczynane zostaje postępowanie przygotowawcze. Jeśli natomiast zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, policjanci, pracownicy socjalni, lekarze mogą podjąć decyzję o odebraniu go rodzinie i umieszczeniu u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub całodobowej placówce opiekuńczo–wychowawczej.

reklama

Wszystkie osoby pokrzywdzone dowiadują się od policjantów podczas interwencji, gdzie mogą szukać pomocy, jakie są kompetencje instytucji pomocowych. Sprawcy przemocy wyjaśniane są konsekwencje prawne fizycznego i psychicznego znęcania się.

Jak funkcjonuje system pomocy?

Ostatnio wprowadzone przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych. Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842) wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych. Oprócz tymczasowego aresztowania, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.

Wszystko zależy od ludzi

I od tego, czy w porę zareagują na czyjąś krzywdę. Dlatego apelujemy, aby każdy reagował na przemoc. Wystarczy jeden telefon. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, pomóżmy, nie bądźmy obojętni.  Każdy, nawet anonimowo, pod numerami telefonów 112 lub 997 może powiadomić policję o fakcie znęcania się lub stosowania przemocy wobec najbliższych. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia