Decyzją podjętą przez Radę Ministrów grupy te otrzymają 1000 zł netto miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka. Jak dotąd nie przysługiwało im prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Czas wypłacania świadczenia ma być zależny od liczby jednocześnie urodzonych dzieci. I tak dla rodziców bliźniąt będzie to 65 tygodni, trojaczków – 67 tygodni, czworaczki – 69 tygodni, pięcioraczki i większa liczba dzieci – 71 tygodni. Zasiłkiem objęci będą także rodzice, którzy przysposobili dziecko i rodzice zastępczy (z wyłączeniem zawodowych rodziców zastępczych). Gdy dziecko zostanie przyjęte na wychowanie, świadczenie będzie przysługiwało opiekunowi nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku odroczonego obowiązku szkolnego dla dziecka – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Co ważne – bezrobotny rodzic, któremu zostanie przyznane świadczenie rodzicielskie, nie straci statusu bezrobotnego. Pomoc materialna po urodzeniu dziecka ma być niezależna od dochodu w rodzinie.
Objęcie pomocą finansową wszystkich rodziców nowo narodzonych dzieci deklarowała wcześniej w swoim exposé premier Ewa Kopacz.
A w przypadku, gdy kobieta (studentka ) urodzi 1 dziecko czy to jej też przysługuje ?
Kobiety decydujące się na dziecko pomimo bezrobocia to zwykłe krowy rozpłodowe i należy je sterylizować, a nie sponsorować.