1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Apel o wsparcie rekonstrukcji chaty Piłsudskiego

WiadomościApel o wsparcie rekonstrukcji chaty Piłsudskiego

W imieniny Józefa pod tablicą jednego z najsłynniejszych solenizantów – Józefa Piłsudskiego – złożono kwiaty i odczytano apel o wsparcie rekonstrukcji syberyjskiej chaty, w której marszałek przebywał w latach 1890-1892.

Uroczystość odbyła się 19 marca 2021 roku. Inicjator apelu, burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski zrelacjonował starania grupy patriotów z Fundacji Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, którzy przy wsparciu Biskupa Diecezji Irkuckiej, Cyryla Klimowicza sprowadzili z syberyjskiej Tunki, do Polski dwa XIX-wieczne obiekty mające nieocenioną wartość historyczną i kulturalną dla polskiego dziedzictwa.

Jednym z tych obiektów jest budynek, w którym w latach 1890-1892 przebywał na zesłaniu w Tunce Józef Piłsudski. Był to dom doktora Michalewicza, zesłańca. Piłsudski po przybyciu do Tunki przez pewien czas zamieszkiwał w tym domu. Z racji korepetycji udzielanych dzieciom dr Michalewicza, przez cały okres swojego pobytu w Tunce regularnie w nim bywał.

Drugim obiektem jest dom, w którym przebywali polscy księża zsyłani w czasie i po powstaniu styczniowym. W Tunce przebywało 156 polskich księży, którzy mieszkali w małych, trzydziestometrowych chałupach. Wielu spoczywa na oddalonym od Tunki o 2 km cmentarzu.

Wartość historyczna chat niewiele znaczyła dla mieszkańców Tunki. Robotnicy rozbierający chaty, oferowali nam inne obiekty: tańsze i w lepszym stanie. Tylko nieliczni mieszkańcy Tunki podziwiali nas, że potrafimy dbać o pamięć przodków. Znakomita większość uważała, że daliśmy się oszukać przez właścicieli chat, bo to oni powinni nam dopłacić za rozbiórkę. Jeszcze inni uznali nasz zakup za fanaberię bogatych Polaków – wspomina Bogdan Biniszewski z Fundacji.

W planach jest odrestaurowanie obiektów i umieszczenie ich w skansenie syberyjskim w Kuklówce. Obok nich, zostanie zbudowany pomnik upamiętniający wszystkich zesłanych księży, z tablicą z ich nazwiskami. Niestety realizacja takiego zamierzenia wiąże się z kosztami przekraczającymi możliwości finansowe organizatorów.

Dlatego sygnatariusze tego Apelu z generałem Stanisławem Władysławem Śliwą, Prezesem Związku Piłsudczyków RP na czele zwrócili do wszystkich patriotów, którym na sercu leży ratowanie spuścizny materialnej Józefa Piłsudskiego o wsparcie finansowe. Środki można przekazywać na konto Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie : 44 1440 1387 0000 0000 1553 9917 w PKO BP.

Apel o wsparcie rekonstrukcji chaty Piłsudskiego Wiadomości Apel o wsparcie rekonstrukcji chaty Piłsudskiego Wiadomości Apel o wsparcie rekonstrukcji chaty Piłsudskiego Wiadomości Apel o wsparcie rekonstrukcji chaty Piłsudskiego Wiadomości

Źródło: Stowarzyszenie Historyczne im. Generała Roweckiego

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zaklamana historia.
21 marca 2021 13:46

Fałszywa historia matką złej polityki. Piłsudski drugi Bolek. Należy odkłamać główne mity na temat ziuka -Piłsudskiego. Między innymi: 1) nie było go na miejscu Bitwy Warszawskiej. Złożył wcześniej dymisję na ręce Witosa i wyjechał do swojej kochanki ( późniejszej drugiej żony) w najważniejszych momentach bitwy nie było go fizycznie na miejscu,nie wydawał żadnych rozkazów . Co potwierdza rzeczona Aleksandra Szczerbińska potem Piłsudska. 2) Porzucił katolicyzm na rzecz protestantyzmu żeby ożenić się ze swoją pierwszą żoną. Nigdy oficjalnie nie wrócił na łono kościoła katolickiego. Do tego parał się okultyzmem. Wykreślił słowo Bóg z dewizy Bóg Honor i Ojczyzna. Po przewrocie majowym… Czytaj więcej »

Polecane