Do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Olsztynie wpłynęło 47 wniosków z domów opieki społecznej o zgodę na zaszczepienie przeciw COVID-19 seniorów, których stan wyklucza podjęcie świadomej decyzji o chęci zaszczepienia się.
“Skala problemu szczepienia seniorów, których stan wyklucza z nimi logiczny kontakt, jest spora” – poinformował rzecznik praw osób starszych w woj. warmińsko-mazurskim Stanisław Brzozowski, który przyznał, że niemal co dnia udziela porad i wskazówek dotyczących zaszczepienia osób, z którymi personel DPS-ów lub najbliżsi nie mogą nawiązać kontaktu. Są to seniorzy np. po udarach, z zaawansowaną chorobą Alzheimera czy w stanie afazji. Brzozowski przyznał, że tylko w Olsztynie jest kilkudziesięciu takich seniorów.
“Są to seniorzy, którzy nie zostali ubezwłasnowolnieni, więc teoretycznie sami powinni wyrażać swoją wolę co do przyjęcia bądź odmowy szczepienia. Niestety stan tych ludzi nie pozwala na logiczny kontakt, nie są oni w stanie świadomie wyrazić swojej woli” – wyjaśnił Brzozowski.
W takich sytuacjach o zaszczepieniu – lub nie – seniora decyduje sąd rodzinny. Placówka opiekuńcza, w której przebywa dany senior składa do sądu wniosek o zgodę na zabieg medyczny.
“We wniosku można zaznaczyć, że chodzi o szczepienie przeciw COVID-19” – poinformował Brzozowski i dodał, że jeśli senior przebywa w placówce, złożenie takiego wniosku przez rodzinę będzie nieskuteczne.
“Wniosek do sądu musi być poparty aktualnym zaświadczeniem lekarza psychiatry o tym, że stan świadomości uniemożliwia konkretnemu podopiecznemu osobiste wyrażenie zgody na szczepienie. Podstawą prawną jest Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty, art. 32 i następne” – dodał Stanisław Brzozowski.
Biuro prasowe Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformowało, że do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Olsztynie od stycznia do 12 lutego wpłynęło 47 wniosków z DPS-u w Olsztynie i w Dobrym Mieście i o wyrażenie zgody na wykonanie świadczenia medycznego – podania szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19. Sąd uwzględnił 27 wniosków, w dwóch przypadkach odmówił wykonania szczepienia. Pozostałe wnioski czekają na rozpoznanie – poinformował rzecznik prasowy sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Podkreślił, że każdy wniosek jest rozpoznawany indywidualnie i sąd orzeka na podstawie zgromadzonych w sprawie dokumentów.
Brzozowski powiedział, że jeszcze większe problemy z zaszczepieniem bliskich mają rodziny, które opiekują się seniorami w domach.
“Nie dość, że występują do sądu o zgodę na zaszczepienie bliskich, to często nie są w stanie ich zawieźć do punktu szczepień, bo są to osoby leżące. Znany jest mi przypadek pani, która od kilkunastu lat opiekuje się obłożnie chorą matką, udało się jej uzyskać na początek marca termin szczepienia dla mamy, ale nie może uzyskać pomocy w jej transporcie. Usłyszała na infolinii, że w takim razie może powinna odstąpić od szczepienia mamy” – powiedział Brzozowski.
Według niego wyjściem z takich sytuacji będą szczepienne zespoły mobilne. Te warmińsko-mazurski NFZ ma uruchomić na dniach. Rzeczniczka prasowa olsztyńskiego NFZ Magdalena Mil powiedziała, że informacje na ten temat mają być upublicznione jeszcze w tym tygodniu.
Brzozowski przyznał także, że odkąd wybuchła pandemia, rodziny seniorów mają problem z ubezwłasnowolnianiem chorych bliskich.
“Jest to związane z pandemią. Z jednej strony DPS-y ograniczają wizyty osób postronnych, z drugiej strony sami lekarze nie chcą narażać seniorów na możliwe zakażenia. Wizyty są ograniczane do minimum” – powiedział rzecznik praw osób starszych i dodał, że sądy bardzo wnikliwie badają sytuację seniorów, decydując o ich ewentualnym ubezwłasnowolnieniu.
Tak tak szczepcie sie wszyscy!
nie tylko oni byli i są delikatnie przymuszanie do brania tego szajsu mówilem o tym na samy początku ze dostaną do wyboru