5 C
Olsztyn
środa, 27 listopada, 2024
reklama

Gdzie stanie „Macierzyństwo”? Urząd Miasta czeka na propozycje mieszkańców

WiadomościGdzie stanie „Macierzyństwo"? Urząd Miasta czeka na propozycje mieszkańców

W stolicy Warmii i Mazur są dwie rzeźby zatytułowane „Macierzyństwo”. Jedna stoi na pl. Jana Pawła II przed ratuszem, natomiast druga – odpowiednio zabezpieczona – przed niedawno rozebranym hotelem.

Autorem obu odlewów z brązu jest Kazimierz Zieliński. W twórczości artysty najważniejsze miejsce zajmował akt kobiecy – to był główny motyw jego zainteresowań. Najważniejsze z prac Zielińskiego można oglądać m.in. w Kopenhadze, Warszawie i właśnie w naszym mieście. Olsztyńskie rzeźby powstały w 1978 roku.

To jedna z najbardziej charakterystycznych olsztyńskich rzeźb. – Wraz z mieszkańcami wybierzemy jej nowe miejsce po tym, jak rozebrany został dawny hotel przy pl. Konstytucji 3 Maja – zapowiada Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna.

Chcemy wybrać najbardziej odpowiednie miejsce dla tej pracy – mówi dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna, Gabriela Konarzewska. – Dlatego zachęcamy mieszkańców, by włączyli się w przedsięwzięcie i zaproponowali najlepsze, według nich, lokalizacje.

Urząd Miasta prosi o przesyłanie propozycji miejsc, w których mogłaby stanąć rzeźba „Macierzyństwo”. Można zrobić to do 5 lutego (piątek) pod adres e-mail Miejskiego Konserwatora Zabytków – mkz@olsztyn.eu.

Lokalizacje zostaną sprawdzone m.in. pod względem własności gruntu oraz przebiegu podziemnych sieci – co ma wpływ na możliwość umiejscowienia obiektu. Następnie – w internetowej sondzie – mieszkańcy będą mogli wskazać konkretną lokalizację.

Swoją propozycję mają także służby miejskie. To wynik analizy licznych wariantów docelowej lokalizacji rzeźby.

Według nas najlepszym miejscem jest zieleniec nad Łyną, w obrębie Parku Podzamcze – mówi Miejski Konserwator Zabytków, Anna Bobko. To obszar pomiędzy ulicami Nowowiejskiego oraz Wyzwolenia, po północnej stronie Mostu Młyńskiego, wzdłuż ciągu pieszego prowadzącego w kierunku zabytkowych wiaduktów kolejowych. Dodatkowym atutem tego miejsca jest bezpośrednie sąsiedztwo placu zabaw. – O naszej propozycji zadecydował ponadto potencjał ekspozycyjny miejsca dla rzeźby – dodaje Anna Bobko.

Trzeba też pamiętać, że na terenie Parku Podzamcze znajduje się szereg rzeźb wykonanych przez lokalnych artystów. „Macierzyństwo” dołączyłoby tym samym do wyjątkowego zespołu dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej.

Źródło: UM Olsztyna

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane