Stopa bezrobocia w powiecie olsztyńskim wynosiła w lipcu 11 procent i była wyższa niż średnia regionu. Ofert pracy w pośredniaku jest przy tym 20 proc. mniej, niż przed rokiem. Mimo to władze starostwa powiatowego uważają, że trudna sytuacja na rynku pracy, na którą wpływ ma pandemia, powoli się stabilizuje.
W lipcu stopa bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła 10,1 proc., zaś w powiecie olsztyńskim sięgnęła 11 proc. Rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Olszynie Wojciech Szalkiewicz poinformował, że dane statystyczne wskazują, iż sytuacja na rynku pracy wydaje się powoli stabilizować, ponieważ w sierpniu zanotowano tylko o 11 bezrobotnych więcej, niż w lipcu.
“A na początku okresu pandemii wzrosty te z miesiąca na miesiąc były o wiele znaczniejsze” – podkreślił. W marcu liczba osób z powiatu olsztyńskiego zarejestrowanych w urzędzie pracy wynosiła 3876 osób, w kwietniu zanotowano wzrost do 4102 osób, w maju ponowny wzrost do 4291 osób, w czerwcu znów wzrost do 4350 osób, a w lipcu do 4375. “Obecnie najwięcej osób bezrobotnych jest w gminie Biskupiec, a najmniej – Świątki” – poinformował Szalkiewicz i przytoczył w przesłanym komunikacie wypowiedź zastępca dyrektora Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego Jolanty Filipek, która podała, że “oferty pracy spływają”.
“Jednak ich liczba nie jest na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Szacujemy spadek ofert o 20 procent rok do roku” – powiedziała Filipek, dodając, że w czasie pandemii “firmy raczej nie szukały nowych pracowników, były ostrożne w swoich działaniach rekrutacyjnych”.
“Mało kto też podejmował pracę, wiele osób bało się zagrożeń wynikających z epidemii” – przyznała Filipek.
Z danych olsztyńskiego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec lipca w województwie w rejestrze REGON wpisanych było 134,6 tys. podmiotów gospodarki narodowej. To o 3 proc. więcej niż przed rokiem i o 0,5 proc. więcej niż w końcu czerwca. O 3,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego wzrosła też liczba zarejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Jest ich obecnie 96,7 tys.
Według stanu na koniec lipca w rejestrze REGON 13,8 tys. podmiotów miało zawieszoną działalność (o 17,2 proc. więcej niż przed miesiącem).Zdecydowaną większość stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
W lipcu wykreślono z rejestru 358 podmiotów (o 7,5 proc. więcej niż przed miesiącem), w tym 301 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (odpowiednio o 12,7 proc. więcej).
Powiatowy Urząd Pracy w Olsztynie od kwietnia, gdy uruchomiona zostały rządowe programy pomocowe, do końca sierpnia przekazał lokalnym przedsiębiorcom pomoc w wysokości prawie 36 mln złotych w postaci pożyczek dla prawie 8,5 tys. mikroprzedsiębiorców na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
730 przedsiębiorców skorzystało z dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej na kwotę prawie 3 mln zł, a ponad 300 z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń swoich pracowników – 6,7 mln zł.