1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Cyberprzemoc, stalking i Internet – konferencja na UWM

OlsztynCyberprzemoc, stalking i Internet - konferencja na UWM

Internet zmienił całkowicie podejście do wielu spraw. Podczas konferencji „Prawo Internetu i technologii informatycznych – Sieć pułapek czy korzyści?” naukowcy zastanawiali się nad kwestiami prawnymi i zagrażaniami związanymi z globalną siecią.

Spotkanie rozpoczęły luźne uwagi na temat zderzenia prawa autorskiego z Internetem.

Macie szczęście być u progu nowej rewolucji intelektualnej – stwierdził dr Jan Piszczek. Tłumaczył, że człowiek powinien mieć dostęp do dóbr kultury. Należy pamiętać jednak o tym, że autorzy mają prawa majątkowe do swojej twórczości i nie mogą być poszkodowani.
– W Internecie panuje ostre, jadowite, poczucie bezkarności – zauważył. Przypomniał, że prawo autorskie zostało uregulowane w 2000 roku, ale do dziś nie ma szczegółowych rozwiązań pewnych problemów. Podkreślając jak technologia idzie szybko do przodu zażartował – Niedługo nie będziemy rozmawiać, będą chipy w pośladkach i wszystko będzie się robiło za pomocą tych chipów.

Jako druga referat przedstawiła dr Jolanta Piwowar – olsztyńska biegła sądowa w językoznawstwie i komunikacji społecznej. Opowiadała o odpowiedzialności za cybersłowa, a także o wyrazach powszechnie uważanych za wulgarne. Prezentacja była uzupełniona w liczne przykłady z życia codziennego. Szczególne poruszenie na Sali spowodowało omawianie wulgaryzacji języka po 1989 roku. Biegła sądowa opowiadała o sprawach nad którymi pracowała. Jedną z nich było słynne wydarzenie, kiedy Lecz Kaczyński powiedział do zadającego pytania Warszawiaka – „spieprzaj dziadu”. „Zawsze powtarzam swoim studentom i nie tylko, że słowo raz powiedziane idzie w świat i nie można tego cofnąć” – stwierdziła.

Aspektem prawnym wolności słowa zajęła się dr Dobrochna Ossowska-Salamonowicz.

– Bardzo chciałabym zrobić happening i przyjść dzisiaj w koszulce z wizerunkiem Che Guevary. Ciekawa jestem jak byście zareagowali – powiedziała. Wyjaśniła, że ludzie nie mają pojęcia, co tak naprawdę oznacza wolność słowa i jakie są jej granice. Zajęła się m.in. takimi zagadnieniami jak: noszenie symboli faszystowskich, głoszenie wyższości rasy białej, przedstawianie swoich poglądów w ramach pracy naukowej.

Warunki prawne tworzenia bibliotek cyfrowych omówił dr Marek Salamonowicz. Wyjaśniał, że w Polsce nie ma możliwości digitalizacji książek i stworzenia cyfrowej bazy on-line bez zgody osób, które mają prawa majątkowe do tych źródeł. Nie wiadomo do końca jak właściwie miałby taki projekt wyglądać, co powoduje, że sprawa tkwi w miejscu.  „Niepewność prawna w zakresie możliwości digitalizacji zbiorów stanowi największy problem funkcjonujących obecnie bibliotek” – zacytował Sybillę Stanisławską-Kloc, wykładowcę UJ. „Uważam, że cytat ten świetnie opisuje sytuację” – dodał.

Jako ostatni głos zabrał funkcjonariusz Bartłomiej Pacocha – specjalista od walki z przestępczością kryminalną. Zaczął od takich zjawisk jak: cyberprzemoc i pornografia dziecięca. Skupił się jednak na najbardziej powszechnych. Zwracając uwagę na stalking (uporczywe nękanie), phishing(wyłudzanie poufnych informacji przez Internet), czy przejęcia kont na portalach internetowych. Szczególne zaciekawienie widowni spowodowało omówienie słynnej sprawy z udziałem strony www.pobieraczek.pl. Wytłumaczył, dlaczego działanie właściciela tej strony było bezprawne. Zaznaczył, że zostały na niego nałożone kary finansowe, ale finalnie pieniędzy nie odzyskali.

– Firma Eller Service s.c posiadała konta w zagranicznych bankach, więc mieliśmy związane ręce – dodał. Ostrzegał, że takich stron jest mnóstwo i co chwilę otrzymują jakieś zgłoszenia związane z wyłudzaniem pieniędzy przez Internet.Wszyscy przemawiający dostali od prowadzącej studentki prawa podziękowania za wkład merytoryczny.

– Obiecuję, że nie jest to ostatnie takie spotkanie, planujemy cykl takich konferencji -powiedziała – dr Dobrochna Ossowicz-Salamonowicz , patronat imprezy.

ELSA DAY_2

HK

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane