2 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024

Jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze i nie popaść w lawinę długów?

Pożyczać pieniądze też trzeba umieć. By nie popaść w lawinę długów warto nie tylko dobrze wybrać pożyczkodawcę, ale także umiejętnie zarządzać pożyczoną gotówką.

Plan pożyczania krok po kroku

Zanim jeszcze zaczniemy porównywać oferty banków, warto zrobić sobie rozpiskę samej pożyczki. Co powinno się w takiej rozpisce znaleźć:

  • Ile najwięcej i ile najmniej chcemy pożyczyć
  • Kiedy planujemy wpływ gotówki, z której będziemy spłacać pożyczkę
  • Kto ewentualnie może nam pomóc, jeśli nie będziemy mieli na zwrot pożyczki
  • W jakim celu pożyczamy pieniądze

Od odpowiedzi na powyższe pytania zależeć będzie wybór określonej oferty pożyczki. Zawsze powinniśmy mieć na uwadze back up, czyli opcję rozwiązania problemu w taki sposób, by jednak oddać to co pożyczyliśmy. Pamiętajmy, że jeśli nie możemy założyć z dużym prawdopodobieństwem, że na nasze konto wpłyną pieniądze, lepiej nie brać pożyczki, bo wówczas wpadniemy w lawinę długów.

Pożyczka czy kredyt?

Jak wiadomo pożyczka i kredyt to nie to samo. Jeśli mamy umowę o pracę, konto w banku i płynność finansową, nie powinno być problemu z zaciągnięciem kredytu. Kredyt jest o tyle bezpieczny, że w przypadku problemów ze spłatą, możemy udać się do banku celem wynegocjowania korzystnych dla nas warunków spłaty. Nie popadajmy w panikę, jeśli tylko jeden bank odmówił nam udzielenia kredytu. Banki mają bardzo zróżnicowane oferty i czasem promocje sezonowe, z których warto skorzystać. Złóżmy wnioski o kredyt do kilku banków – daje nam to większą szanse na pozyskanie gotówki. Co jednak jeśli bank odmówił nam udzielenia kredytu? Pozostaje sprawdzić ofertę instytucji pozabankowych. Ofert nie warto weryfikować samodzielnie, znacznie lepiej zdać się na wiedzę porównywarek takich jak https://ocenbank.pl/, gdzie wszystko widać jak na dłoni i łatwo jest porównać RRSO, okres spłaty oraz wszystkie inne parametry pożyczki.

A najważniejsze w przypadku każdej pożyczki niech będzie to, że nie warto pożyczać w kolejnej instytucji pieniędzy, jeśli nie jesteśmy w stanie spłacić poprzednich zobowiązań. W ten sposób bowiem tworzy się błędne koło, z którego naprawdę trudno się wydostać.

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlaczego-dzien-zaciagniecia-kredytu-moze-miec,125,0,2417277.html
http://em.kielce.pl/biznes/co-sprawia-iz-chwilowki-zyskuja-na-zainteresowaniu