-1 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024

Wózek prowadzony – bez uprawnień! Bez problemów!

Niewielka pomoc przydaje się w każdej pracy. Szczególnie jeśli praca ta, wymaga przemieszczania ciężkich, nawet kilkutonowych ładunków w postaci palet. W tym przypadku idealnie sprawdza się łatwy w obsłudze, a przy tym niedrogi wózek prowadzony! Zobacz, jak znacząco może on podnieść komfort pracy!

Wózki prowadzone są urządzeniami często wybieranymi przez właścicieli sklepów, niewielkich magazynów czy nawet zakładów produkcyjnych. Dlaczego tak się dzieje? Głównie ze względu na niewielką cenę, za jaką można nabyć wózki prowadzone. Poza tym, urządzenia tego typu są wyjątkowo łatwe i intuicyjne w obsłudze. Wykonywanie manewrów większością z nich nie wymaga żadnych uprawnień. A wszystkiego, co warto o nich wiedzieć, dowiesz się z poniższego artykułu!

Czym jest wózek prowadzony?

Wózek prowadzony to nic innego jak wózek podnośnikowy, który prowadzony jest przez operatora spoza pojazdu za pomocą dyszla. Niezależnie czy posiada on napęd elektryczny czy też nie. W tej sytuacji do kategorii wózków prowadzonych zaliczyć można:

  • wózki paletowe ręczne (tego typu jak tutaj);
  • wózki paletowe elektryczne, o ile nie zostały wyposażone w platformę ani miejsce dla operatora (dostępne np. tutaj)
  • a także wybrane modele wózków paletowych z masztem (przy tym samym założeniu, co powyżej).

Wózki prowadzone ręczne i elektryczne różnią się od siebie nie tylko budową i gabarytami, ale przede wszystkim komfortem obsługi. W przypadku pojazdów całkowicie pozbawionych napędu, zarówno unoszenie ładunków (nawet na tak niewielkie wysokości jak robią to wózki paletowe), jak i samo wprawienie urządzenia w ruch oraz zatrzymanie go, jest znacznie trudniejsze i wymaga większej siły. Problem ten jest całkowicie pominięty i wyeliminowany w przypadku wózków prowadzonych elektrycznych, gdzie za wszystkie te czynności odpowiada napęd elektryczny.
Zastosowanie elektrycznego silnika jest rozwiązaniem niezbędnym dla wózka prowadzonego z masztem. W odróżnieniu od innych pojazdów paletowych, ten rodzaj wózka, dzięki zastosowaniu masztu, może unosić ładunki nawet na kilka metrów, co wyjątkowo dobrze sprawdza się we wszelkiego typu magazynach czy hurtowniach.

Wózek prowadzony a wózek widłowy

Wózek prowadzony - bez uprawnień! Bez problemów! Artykuł Sponsorowany, Olsztyn

Nie każde przedsiębiorstwo potrzebuje dużego tradycyjnego wózka widłowego. Z uwagi na jak najlepsze i wydajne zagospodarowanie przestrzeni, nie każda firma może sobie pozwolić na wyznaczenie niezbędnych szerokości dróg dla tego typu sprzętu. Także eksploatacja wózków jezdniowych podnośnikowych, przeglądy, naprawy czy konserwacja są znacznie droższe niż w przypadku wózków prowadzonych. A co najważniejsze – znacząco różnią się ceny tych dwóch rodzajów pojazdów!

Rozmiar i budowa

Waga tradycyjnego wózka prowadzonego oscyluje w granicach 250-550kg, w zależności od jego udźwigu. Natomiast w przypadku wózków widłowych wartości te mogą wzrosnąć nawet 10-krotnie! Widlaki o udźwigu ok 1500kg ważą niecałe 3 tony, natomiast te dysponujące udźwigiem 3500kg – już ok 5 ton.
Warto również zwrócić uwagę na wymiary tych pojazdów – wózek prowadzony jest znacznie mniejszy i poręczniejszy, natomiast widlak czołowy to sprzęt większych gabarytów, który wymaga odpowiedniej przestrzeni do poruszania się i nie sprawdzi się raczej w wąskich korytarzach.

Cena

Wózek prowadzony - bez uprawnień! Bez problemów! Artykuł Sponsorowany, Olsztyn

Wózek prowadzony i wózek widłowy znacząco różnią się także ceną. Ceny wózków widłowych czołowych elektrycznych zaczynają się od około 75 tys. zł, spalinowych od 65 tys. złotych, w przypadku używanych pojazdów koszt zakupu może wynieść nawet 50% mniej, jednak nadal są to wydatki niebywale wysokie w stosunku do cen wózków prowadzonych.
Koszt zakupu nowego prowadzonego wózka elektrycznego – w przypadku markowych sprzętów, to kwota rzędu ok 20 tys. złotych, przy czym oczywiście znacznie taniej można nabyć pojazd używany.
Najniższą kwotę trzeba przeznaczyć dokonując zakupu paleciaka ręcznego – kupno nowego to zaledwie ok. 2 tys. złotych.
Oczywiście, w przypadku zakupu sprzętu, nie można kierować się tylko ceną. Najważniejsza jest użyteczność wózka i jego przystosowanie do pracy. Warto przeanalizować także, jaki wpływ na pracę całego przedsiębiorstwa będzie miało wykorzystanie konkretnego wózka i czy jego zakup jest opłacalny.

Czy na wózek prowadzony potrzebne są uprawnienia?

Poza tym, iż wózki prowadzone bez napędu są najtańsze spośród wszystkich wózków jezdniowych podnośnikowych, ich zdecydowanych atutem jest także to, że ich obsługa nie wymaga uzyskania żadnego rodzaju specjalnych uprawnień (tak jak jest to w przypadku pojazdów o napędzie elektrycznym).
Wystarczy krótkie szkolenie instruktażowe przeprowadzone przez właściciela zakładu lub inną oddelegowaną w tym celu osobę i właściwie od razu można przystąpić do pracy. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko na zakupie pojazdu, ale także na szkoleniach dla pracowników (dla porównania – kursy na wózki widłowe to koszt ok. 600-900zł od osoby).

Wózek prowadzony – realna oszczędność

Wózek prowadzony - bez uprawnień! Bez problemów! Artykuł Sponsorowany, Olsztyn

Jak widać, zakup wózków prowadzonych niesie ze sobą realne oszczędności, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkich przedsiębiorstw lub rozpoczynających swoją działalność firm.
Zakup wózka prowadzonego jest opłacalny, ponieważ:

  • jego koszt jest znacznie niższy niż koszt nawet używanego wózka widłowego;
  • pracownicy, aby go obsługiwać nie potrzebują żadnych specjalnych uprawnień;
  • wózki paletowe ręczne nie podlegają pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego i nie muszą mieć wykonywanych tylu badań konserwacyjnych i okresowych, co inne pojazdy;
  • są tanie w eksploatacji i utrzymaniu – nie wymagają ładowania baterii, wymiany butli ani akumulatorów;
  • posiadają tanie części zamienne (w porównaniu do cen elementów wózków widłowych).

Wszystkie te atuty składają się na dużą popularność wózków prowadzonych ręcznych, które są obecnie łatwo dostępne na rynku i chętnie wykorzystywane w wielu branżach.
A może bardziej interesują Cię wózki prowadzone elektryczne? Więcej o nich, dowiesz się tutaj!

Wózek prowadzony ręczny – wykorzystanie

Wózki prowadzone ręczne, ze względu na niewielką wysokość podnoszenia, wykorzystywane są głównie do transportu bliskiego, przede wszystkim:
– w sklepach i marketach ogólnospożywczych;
– na składach budowlanych;
– w zakładach produkcyjnych do transportu podzespołów i elementów;
– w drukarniach i branży papierniczej;
– w branży ogrodniczej.
Ponadto, wózki prowadzone są urządzeniami, które można wykorzystywać także na przyczepach ciężarówek, w celu pobrania i załadowania towaru.

Podsumowanie

Wózek prowadzony - bez uprawnień! Bez problemów! Artykuł Sponsorowany, Olsztyn

Wybór wózka prowadzonego to wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które cenią sobie oszczędności i wygodne elastyczne rozwiązania. Łatwość obsługi tych urządzeń oraz ich prosta budowa, sprawiają, że pracownicy korzystają z nich chętnie, wykorzystując je do codziennych czynności związanych z transportem oraz składowaniem ładunków.