W ciągu ostatnich lat coraz większą popularnością cieszą się motocykle customowe, czyli jednoślady zmodyfikowane fabrycznie i wizualnie, które znacząco różnią się od modeli produkowanych seryjnie. Customizacja to proces interesujący motocyklistów pragnących wyróżniać się z tłumu, marzących o jeździe pojazdem o spersonalizowanych osiągach i dopasowanym do indywidualnego stylu. Na czym dokładnie polega customizacja motocykla? Co trzeba uwzględnić, aby metamorfoza standardowego motocykla w jednoślad „z duszą” przebiegła bezpiecznie i zgodnie z oczekiwaniami klienta?
Informacje i wskazówki dotyczące tego zagadnienia znajdziecie w tym właśnie tekście. Koniecznie go przeczytajcie, zanim zdecydujecie się na proces customizacji motocykla.
Motocykle customowe – czym się różnią od seryjnie produkowanych jednośladów?
Tradycyjne motocykle produkowane są masowo, z wykorzystaniem standardowych komponentów, mają również przewidywalny kształt, wygląd i przeciętne osiągi. Tymczasem motocykle customowe, czyli powstałe w procesie jednostkowej produkcji albo spersonalizowanej modyfikacji, zwracają swoją uwagę niestandardowymi rozwiązaniami technicznymi, aspektem wizualnym. Decydując się na zakup motocykla customowego, warto pamiętać, że wyzwaniem w tym przypadku będzie dobranie do niego z czasem części zamiennych – większość elementów jednośladów po customizacji należy wykonywać na specjalne zamówienie lub po prostu ręcznie. Kiedy zdecydować się na customizację motocykla? Jeśli masz pomysł na motocykl swoich marzeń, warto udać się do serwisów profesjonalnie zajmujących się customizacją, przedstawić dokładnie swój pomysł i omówić koszty wykonania, kolejne etapy pracy, ewentualne zagrożenia (customowe jednoślady budowane są często na bazie używanych maszyn, to może wpływać na częstsze usterki np. silnika). Decydując się na motocykl customowy, należy rozważać oferty wyłącznie renomowanych firm/serwisów polecanych przez innych motocyklowych zapaleńców. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję starannie wykonanej instalacji elektrycznej, dopasowania w jednośladzie drobnych elementów, czy nie budzącej zastrzeżeń mechaniki motocykla.
Jak sprawnie przeprowadzić customizację motocykla?
Zanim zdecydujecie się na motocykl customowy, dokładnie zastanówcie się nad swoim stylem jazdy, preferowanymi osiągami, cechami technicznymi, jak również wyglądem swojego wymarzonego jednośladu. Potem trzeba skontaktować się z serwisami oferującymi kompleksowy proces customizacji, ewentualnie poszukać na własną rękę części motocyklowych, które można wykorzystać przy produkcji swojego przyszłego motocykla
,,z duszą”.
Jak przygotować się do customizacji motocykla? Oto najważniejsze wskazówki, które należy wziąć pod uwagę:
- Zbierzcie inspiracje i przygotujcie dokładny plan modyfikacji/metamorfozy jednośladu. Inspiracji można szukać w Internecie, prasie specjalistycznej, uczestnicząc w zlotach motocyklowych. W swoim planie należy uwzględnić zarówno cechy techniczne, jak i modyfikacje wizualne motocykla swoich marzeń.
- Zadbajcie o detale maszyny i kierujcie się umiarem, określonym stylem zmian. W przypadku procesu customizacji jednośladów liczy się każdy szczegół – trzeb wziąć uwagę nie tylko silnik, rodzaj zawieszenia, zmiany układu wydechowego, jak również nietypową kolorystykę, kształty. Aby motocykl customowy spełniał swoje funkcje i dobrze się prezentował, trzeba zadbać o spójność wszystkich elementów.
- Korzystajcie z pomocy i wskazówek tylko specjalistów od customizacji Jeśli nie jesteście mechanikami obeznanymi z motocyklowymi modyfikacjacjami, zdecydowanie korzystajcie ze wsparcia profesjonalistów. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że wasz motocykl zostanie wykonany z dobrej jakości części, zaś modyfikacja zostanie przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa i naprawdę bezpiecznie pod kątem późniejszej eksploatacji.
- Po wykonaniu procesu customizacji nie zapomnijcie o przygotowaniu dokładnje dokumentacji z tego działania. Właściciel musi mieć pod ręką specyfikację wykonanych w jednośladzie prac, jak również szczegółowe zasady jego użytkowania oraz konserwacji. Dzięki temu możemy uniknąć kłopotów z przepisami prawa, niespodziewanych napraw, trudności z ubezpieczeniem czy przeglądami technicznymi.
ABC bezpiecznej customizacji dla początkujących motocyklistów
Customizacja motocykla to nie tylko ekscytujący proces spełniania marzeń o idealnym jednośladzie, ale też sprawdzian odpowiedzialności i rozsądnego podejmowania decyzji przez kierowców. Przyjrzyjcie się poniższym zaleceniom bezpiecznej customizacji:
- Każda customizacja motocykla powinna być zwieńczona kompleksowym przeglądem technicznym waszej oryginalnej maszyny. Specjaliści zalecają, aby sprawdzać dokładnie nie tylko nowo zamontowane elementy, ale również ich współpracę z innymi podzespołami.
- Po wprowadzeniu w motocyklu wszystkich zmian, zaplanujcie dla niego tzw. okres testowy. W tym okresie najlepiej podróżować nim w bezpiecznych warunkach, z dala od miejskiego ruchu.
- Nie zapominajcie o tym, że jako właściciele motocykli customowych macie obowiązek regularnego sprawdzania, czy wprowadzone zmiany są legalne w świetle aktualnie obowiązującego prawa. Tutaj trzeba brać pod uwagę zmiany zgodne z przepisami ruchu drogowego, jak również zasadami prawidłowej homologacji pojazdu.
- Po przeprowadzeniu customizacji motocykla macie obowiązek poinformować o wszystkich zmianach przedstawiciela agencji, w której ubezpieczacie swój jednoślad. Niektóre zmiany mogą znacząco wpływać na moc i wartość pojazdu, a co za tym idzie mieć również wpływ na warunki polisy OC.
Customizacja motocykla to godne uwagi przedsięwzięcie dla każdego, kto kocha niepowtarzalny styl jazdy na jednośladzie i chciałby mieć swoją unikalną maszynę – odzwierciedlającą jego cechy charakteru, styl życia oraz preferencje wizualne. Modyfikacje motocykli to jednak daleko idące ingerencje, warto dokładnie rozważyć praktyczne aspekty takiego procesu i zlecać customizację tylko specjalistom z branży motoryzacyjnej.