4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Zabytki Dajtek odzyskują dawny blask

OlsztynZabytki Dajtek odzyskują dawny blask

W Olsztynie zakończyły się prace konserwatorskie nad dwoma cennymi drewnianymi zabytkami zlokalizowanymi na terenie dawnej wsi Dajtki.

Dzwonniczka – świadek dawnych zwyczajów

Obiekty pochodzą prawdopodobnie z początku XIX wieku, to dzwonniczka słupowa z żeliwnym dzwonem oraz krzyż przydrożny z figurą Chrystusa. Oba są pozostałościami po dawnej wsi Dajtki (Deuthen), która została lokowana przez kapitułę warmińską w 1355 roku, niemal równocześnie z Olsztynem.

Jak mówi miejski konserwator zabytków, Paulina Żukowska, „tradycyjnie dźwięk dzwonu z kapliczek wyznaczał rytm dnia mieszkańców wsi, obwieszczał czas modlitwy „Anioł Pański” trzy razy dziennie, bywał też zwiastunem śmierci mieszkańca osady.” Przed wybudowaniem we wsi neogotyckiego kościoła pw. Matki Boskiej Różańcowej w 1878 roku, to pod drewnianym krzyżem i dzwonnicą odbywały się wszystkie nabożeństwa oraz inne uroczystości religijne.

Konserwacja zabytków – inwestycja w historię

Głównym celem przeprowadzonych prac było wzmocnienie i ustabilizowanie elementów obu zabytków, a także ich oczyszczenie i zabezpieczenie. Było to konieczne ze względu na znaczne przechylenie konstrukcji. Koszt prac wyniósł 28 tys. zł, a ich realizację wnioskowała Rada Osiedla Dajtki.

To zadanie konserwatorskie stanowi przykład dbałości o dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Dzięki niemu kolejne pokolenia będą mogły cieszyć się historią tych wyjątkowych zabytków.

źródło: UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Bartek
6 grudnia 2024 08:40

Dobra inicjatywa.

Polecane