-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

WiadomościZmiany w Karcie Dużej Rodziny

Czekają nas spore zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2019 r. upoważniająca do wielu zniżek karta będzie przysługiwała tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku.

– „Zdecydowaliśmy się na poszerzenie kręgu osób, które mogą korzystać z Karty Dużej Rodziny, ponieważ chcemy docenić trud, jaki rodzice włożyli w wychowanie trójki, czwórki czy większej liczby dzieci. W ostatnim czasie m.in. dzięki programowi „Rodzina 500+” sytuacja materialna dużych rodzin zdecydowanie się poprawiła. Nie możemy jednak zapominać o tych, którzy decydowali się na wychowywanie dużej liczby dzieci wcześniej. Właśnie dlatego od początku 2019 roku wszyscy, którzy wychowali co najmniej troje dzieci, będą mieli prawo do zniżek – bez względu na to, w jakim wieku są dzisiaj te dzieci” – wyjaśnia Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
 
Więcej osób uprawnionych do Karty Dużej Rodziny
 
W nowym roku czekają nas istotne zmiany w Karcie Dużej Rodziny. 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie przepis dający możliwość przyznania KDR tym rodzicom, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku. W projekcie budżetu na 2019 na Kartę Dużej Rodziny przeznaczono 40,8 mln złotych – to ponad 12 mln złotych więcej niż w roku 2018.
 
Karta tradycyjna oraz mobilna Karta Dużej Rodziny
 
Dzisiaj z Karty Dużej Rodziny korzysta ponad 2 mln osób – to o ponad 140 proc. więcej niż przed trzema laty. Kartę tradycyjną posiada 2,1 mln osób, z czego 1,23 mln dzieci i 0,87 mln rodziców.
– „Z początkiem 2018 roku wprowadziliśmy również mobilną wersję Karty Dużej Rodziny. To nowoczesne rozwiązanie, które znacznie ułatwia korzystanie z karty, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Korzysta z niej obecnie 226,4 tys. – mówi minister Rafalska. Z mKDR korzysta 137,1 tys. dzieci oraz 89,2 tys. rodziców
 
Niemal 5 tys. partnerów Karty Dużej Rodziny
 
– „Zmieniliśmy sposób pozyskiwania partnerów wpierających Kartę Dużej Rodziny. Dzisiaj zajmuje się tym organizacja pozarządowa, co znacznie usprawniło cały proces. Efekty widać – ponad 4-krotny wzrost liczby partnerów, a co za tym idzie – więcej miejsc, w których można skorzystać ze zniżek”– zaznacza minister rodziny. W 2015 r. w programie uczestniczyło 1,2 tys. partnerów. Dzisiaj jest ich już niemal 5 tys., a ze zniżek można korzystać w 22 tys. lokalizacji.
 
Gdzie złożyć wniosek?
 
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub dużo sprawniej i szybciej za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl).
 
Szeroka oferta dla rodzin wielodzietnych
 
Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To zniżki np. na przejazdy kolejowe, niższe opłaty paszportowe, możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych, księgarni czy w końcu zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy… paliwa. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia.
 
Do programu Karty Dużej Rodziny może dołączyć każda firma i instytucja niezależnie od wielkości, sektora czy zasięgu działania. Wśród partnerów są zarówno ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. Partnerzy przystępują do programu dobrowolnie, a wielkość zniżek udzielana jest indywidualnie.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane