W związku z zakończeniem wakacji i rozpoczęciem roku szkolnego, od 1 września 2024 roku w Olsztynie wraca rozkład jazdy obowiązujący w dni robocze (od poniedziałku do piątku).
Będzie obowiązywał do czasu wznowienia zajęć na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Zawieszone pozostaje kursowanie linii autobusowych nr 303, 305 i 309, a także ograniczeniem częstotliwości kursów linii nr 3, 103 oraz 130. Ostatni raz w tym roku kursy sezonowej linii nr 307 odbędą się 1 września, a linia nr 304, jak co roku, będzie miała skrócone godziny kursowania we wszystkie dni tygodnia.
Zmiany na linii 128 i nowe przystanki
Od 1 września niektóre kursy linii nr 128 zostaną wydłużone do krańca „Koopress”, z przystankami przy „Cementowa” oraz „Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi” (ZGOK). Nowy przystanek powstanie przy ul. Lubelskiej 54. Ważna informacja dla pasażerów: autobusy kursujące z Brzezin do „Koopress” przez ZGOK oraz do ZGOK będą zatrzymywać się wyłącznie po południowej stronie ul. Lubelskiej. Przystanek po północnej stronie będzie funkcjonował tylko w kursach powrotnych do Brzezin.
Drobne korekty w rozkładach jazdy
Wprowadzono również niewielkie zmiany w rozkładach jazdy innych linii:
- Na linii nr 116, kurs do krańca „Track” przez „Indykpol” zostanie przesunięty o pięć minut wcześniej, z godz. 12:45 na 12:40.
- Na linii nr 131, kurs do „Indykpol” przesunięto z godz. 12:54 na 12:49.
Te zmiany mają na celu lepsze dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb mieszkańców w okresie powrotu do szkół. Rozkład jazdy MPK.
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów
Przypominamy, iż od 1 września dzieci i młodzież do 19. roku życia będą mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Olsztynie. Ulga ta dotyczy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, których rodzice lub opiekunowie mieszkają w Olsztynie i rozliczają się z podatku dochodowego w miejscowym Urzędzie Skarbowym.
Aby skorzystać z ulgi, konieczne jest posiadanie Olsztyńskiej Karty Miejskiej (OKM) lub eLegitymacji (eLEG), na którą ulga zostanie zapisana po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej i jednego z wymaganych dokumentów potwierdzających rozliczenie PIT. W przypadku składania wniosku o kartę OKM po raz pierwszy, konieczne jest również przedłożenie legitymacji szkolnej lub dokumentu potwierdzającego wiek dziecka. Bezpłatny bilet trzeba odnawiać co roku po rozliczeniu PIT za poprzedni rok, a celem tego programu jest wsparcie rodzin oraz promowanie transportu publicznego wśród młodzieży Olsztyna.
źródło: ZDZIT
Czy wyobrażacie sobie małe dzieci jeżdżące z kopiami PITu rodziców? Czy to w ogóle bezpieczne? Nie dałoby się ulgi wpisać elektronicznie do dokumentu tożsamości?