1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Trakt Biskupi – perła kultury i historii na Świętej Warmii

OlsztynTrakt Biskupi - perła kultury i historii na Świętej Warmii

Między mazurskimi Bałdami a warmińskimi Butrynami, na skraju lasu, zachował się kilometrowy fragment dawnego traktu wiodącego ze stolicy Polski do historycznej stolicy Warmii – Lidzbarka Warmińskiego. […] Tędy przejeżdżali nowo mianowani biskupi warmińscy, by objąć panowanie na Warmii. Tu właśnie zrodził się przed wiekami obyczaj uroczystego witania nowego pasterza przez mieszkańców okolicznych wsi i całej diecezji, przedstawicieli kapituły warmińskiej, szlachty i wojska…” – tak zaczyna się wydana właśnie książka pt. „Trakt biskupi. Wrota Świętej Warmii”, najnowsza publikacja serii „Biblioteczka Świętej Warmii”.

Trakt stał się atrakcją turystyczną 16 września 2016 roku, a jego symboliczne otwarcie dokonały takie osobistości jak abp Wojciech Ziemba oraz arcybiskup-senior Edmund Piszcz. Turyści idący wzdłuż alei, otoczonej zabytkowymi lipami i klonami, mogą stopniowo wgłębiać się w historię archidiecezji oraz jej biskupów, o których świadczą głazy pamiątkowe oraz informacyjne tablice z wizerunkami i biogramami.

Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy, który odbywa się corocznie od 5 lipca 2008 roku, jest wyjątkowym wydarzeniem sprzyjającym upamiętnieniu dziejów traktu. Na kiermaszu zostaną odsłonięte kolejne głazy poświęcone biskupom, a także rekonstrukcje przybycia biskupów do diecezji.

Jak wyjaśnia Jerzy Laskowski, historyk i pomysłodawca Traktu, książka “Trakt biskupi. Wrota Świętej Warmii” powstała jako dzieło wspólne pasjonatów historii. Jej premiera będzie jednym z punktów XVI Kiermasu Warmińskiego, w pierwszą sobotę lipca 2024 roku (6.07.2024) w Bałdach.

To wydarzenie będzie również okazją do celebracji 300-lecia przybycia Krzysztofa Andrzeja Szembeka do diecezji, który został biskupem Warmii decyzją papieża Benedykta XIII w 1724 roku. Oprócz oficjalnych części kiermasu goście mogą korzystać z koncertów, biesiadowania oraz kosztowania tradycyjnych warmińskich smakołyków, takich jak dzyndzałki.

Trakt Biskupi - perła kultury i historii na Świętej Warmii turystyka Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: Powiat Olsztyński, fot. Powiat Olsztyński

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane