W sobotę, 29 czerwca, mieszkańcy Olsztyna mają okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym służącym poszerzeniu wiedzy na temat wpływu zdrowia jelit na funkcjonowanie mózgu.
Olsztyński Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk zamierza podczas spotkania rzucić światło na niezwykle aktualne zagadnienia związane z odżywianiem, mikrobiotą jelitową oraz emocjonalnymi aspektami wyborów żywieniowych. Na uczestników czeka seria wykładów, które przybliżą relacje między tym, co spożywamy a kondycją naszego układu pokarmowego, i w dalszej kolejności, naszego mózgu. Eksperckie podejście oferowane będzie przez wybitne naukowczynie z IRZiBŻ PAN oraz zaproszone specjalistki.
Program spotkania zahacza o wiele istotnych kwestii, począwszy od tego, jakie są powiązania między jelitami a naszą centralną jednostką nerwową, przez kształtowanie wyborów żywieniowych pod wpływem emocji, po roli hormonów w procesie jedzenia. Podczas wydarzenia nie zabraknie również dyskusji o powiązaniu składników pokarmowych z działaniem genów oraz wpływu suplementacji witamin na oś jelito-mózg.
Spotkanie jest bezpłatne, lecz wymaga rejestracji do 24 czerwca ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Wszystkie osoby zainteresowane zdrowiem jelit i jego wpływie na mózg oraz chcące być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami naukowymi w tym obszarze, powinny rozważyć udział.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 09:00 rejestracją uczestników, a następnie zostanie oficjalnie otwarte o godzinie 09:30. Wykłady i dyskusje będą trwały aż do 14:00, przy czym przewidziano przerwy na kawę i lunch. Wydarzenie odbędzie się w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN przy ulicy Tuwima 10 w Olsztynie.
źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn