3 C
Olsztyn
środa, 20 listopada, 2024
reklama

Strefa wejścia do budynku do użyteczności publicznej – w co powinna być wyposażona?

Materiał partneraStrefa wejścia do budynku do użyteczności publicznej - w co powinna być...

Jedną z kluczowych części obiektów użyteczności publicznej jest odpowiednio zaplanowana strefa wejściowa. Obszar ten powinien nie tylko odznaczać się reprezentacyjnym wyglądem, ale też trafnie dobranym wyposażeniem. Obecnie strefy wejściowe budynków użyteczności publicznej muszą spełniać szereg standardów formalnych, które określają zalecenia Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Przestrzeń taka powinna być prawidłowo przygotowana w obiektach różnego typu, włącznie z placówkami kulturalnymi, urzędowymi, handlowymi, biurowymi czy medycznymi.

Kluczowe cechy przestrzeni wejściowej

Wejście do obiektu użytku publicznego to specyficzna strefa, która w znacznej mierze spełnia funkcję reprezentacyjną. W budynkach tego typu znaczenie ma zarówno odpowiednia estetyka, jak i wskazanie poprzez przestrzeń najważniejszych cech charakterystycznych placówki. Strefa wejściowa powinna jednak odznaczać się nie tylko właściwym wyglądem. Kluczowe okazuje się również zaprojektowanie jej zgodnie z aktualnymi przepisami. W przeciwnym razie obszar wejściowy może zostać uznany za niewłaściwy, przez co nie zostanie dopuszczony do faktycznego użytku. Istotne pod tym względem okazują się zwłaszcza obligatoryjne oznaczenia i zapisy, które dotyczą wszystkich obiektów użyteczności publicznej.

Wymagania dla stref wejściowych

Wytyczne dla budynków użyteczności publicznej dotyczą chociażby nawierzchni znajdującej się przed wejściem, która powinna być utwardzona i zachowywać pochył nieprzekraczający wartości 6%. Powierzchnia ta musi też posiadać zagospodarowane miejsce wypłaszczone, umożliwiające swobodne poruszanie się. Wejście do obiektu musi być oznaczone pasem ostrzegawczym. Istotne wymagania dotyczą także drzwi wejściowych, które muszą bazować na automatach oraz zagwarantować bezproblemowy ruch również osobom niepełnosprawnym. Przed i za wejściem należy pozostawić wolną przestrzeń o parametrach 150 x 150 centymetrów, co umożliwi odwiedzającym swobodne manewrowanie. Jeżeli w strefie wejściowej obiektu użyteczności publicznej zastosowane mają być drzwi obrotowe, konieczne jest umieszczenie obok wejścia tradycyjnego. Taki układ umożliwi swobodne dotarcie do budynku osobom poruszającym się np. na wózku inwalidzkim.

Strefa wejścia do budynku do użyteczności publicznej - w co powinna być wyposażona? Materiał partnera

Odpowiednie wycieraczki

Zalecenia i wytyczne Ministerstwa Inwestycji Rozwoju mają na celu przede wszystkim zapewnienie równych szans korzystania z budynku osobom o zróżnicowanym stopniu sprawności. Odpowiednie oznaczenia i określenie minimalnej wymaganej przestrzeni sprawiają też, że poruszanie się po strefie wejściowej zyskuje na bezpieczeństwie. W znacznym stopniu wpływają na to wycieraczki obiektowe. Nie tylko ograniczają one śliskość powierzchni, ale też minimalizują ilość zanieczyszczeń wnoszonych do obiektu na podeszwach obuwia. Rozbudowaną ofertę w tym zakresie posiada polski producent wycieraczek obiektowych, czyli firma Polentex. Zastosowanie wysokiej jakości surowców gwarantuje długą żywotność inwestycji, a także zapewnia czystość, komfort i odpowiedni prestiż strefy wejściowej. Producent wycieraczek systemowych jest w stanie dostarczyć produkty wykonane z różnych materiałów, w tym tekstylnych, gumowych, aluminiowych czy stalowych. Poszczególne modele z powodzeniem sprawdzają się zarówno w strefie wewnętrznej i zewnętrznej obiektu, ze względu na dużą trwałość mechaniczną oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne.

Inne elementy obowiązkowe i dodatkowe

W przypadku obiektów do użytku publicznego wyższych niż dwie kondygnacje, występuje również wymóg zabezpieczenia wejścia specjalnym zadaszeniem ochronnym. Strefa wejściowa musi być wówczas również płaska i pozbawiona dodatkowych podwyższeń, które mogłyby potencjalnie utrudnić swobodne poruszanie się. W przestrzeni tej należy ograniczyć eksploatację opraw oświetleniowych z widocznym źródłem światła, ponieważ mogą one generować zjawisko olśnienia. Jeżeli w strefie wejściowej muszą się znaleźć reflektory, powinno się je rozmieścić w sposób nieprzeszkadzający użytkownikom. Obiekty użyteczności publicznej w tej części mogą ponadto dysponować tablicami informującymi o funkcjach poszczególnych pomieszczeń w formie wizualnej oraz dotykowej – czyli zapisanej alfabetem Braille’a.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane