W Olsztynie odbyło się uroczyste otwarcie Doświadczalni Kopernika – multimedialnej, interaktywnej wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi, najwybitniejszemu mieszkańcowi tego miasta. Doświadczalnia jest częścią większego projektu modernizacji Obserwatorium i jest już dostępna dla mieszkańców oraz odwiedzających.
Modernizacja instytucji rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku i była świetną okazją do uczczenia Roku Kopernika, podczas którego obchodzono 550. rocznicę urodzin sławnego astronoma.
– Chyba nigdzie nie ma zgromadzonej na tak małej przestrzeni tak ogromnej wiedzy o Koperniku i jego pracy – podkreśliła Magdalena Pliska-Piotrowska dyrektorka Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w trakcie otwarcia wystawy.
Doświadczalnia oferuje bogatą gamę eksponatów, które w przystępny sposób demonstrują metodę pracy Kopernika. W interaktywnym muzeum odwiedzający mogą zetknąć się z lewitującymi kulkami symbolizującymi planety, laserami imitującymi promienie Słońca albo zastępującymi rozbiegane światło świecy. Wizyta w Doświadczalni to unikatowa szansa na przeprowadzenie eksperymentów na wzór doświadczeń przeprowadzanych przez Kopernika lub zgłębienie zasad ich działania.
– Chcieliśmy sięgnąć do astronomii Kopernika przy wsparciu najnowszej technologii, podaną w atrakcyjnej i przystępnej formie. Postaraliśmy się odtworzyć najważniejsze doświadczenia, jakie były z udziałem wielkiego astronoma – mówi Ernest Świerczyński opiekun wystawy z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego
Całkowity koszt modernizacji planetarium oraz obserwatorium to około 3,7 mln złotych, z czego niemal 2,2 mln złotych pochodzi z dofinansowania unijnego. Dzięki tym pracom obiekt zyskał nową atrakcję edukacyjną, która z pewnością przyciągnie miłośników astronomii i turystów oraz nowe pokolenia mieszkańców.
źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn