Rozwód i podział majątku mogą być trudnym procesem, a szczególnie skomplikowanym aspektem jest zrozumienie zachowku. W tym poradniku omówimy 10 kluczowych rzeczy, które musisz wiedzieć o tej istotnej kwestii. Od tego, kto jest uprawniony do zachowku, po sposób jego obliczania – zrozumienie tych faktów pomoże Ci lepiej poruszać się w procesie rozwodowym i podziale majątku.
Spis treści
1. Czym jest zachowek?
Zachowek to instytucja prawna mająca na celu ochronę interesów majątkowych najbliższych spadkodawcy. Jest niezależny od woli spadkodawcy i chroni te osoby, które mogłyby zostać pominięte w testamencie.
2. Komu przysługuje zachowek?
Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy i nie otrzymali należnego im zachowku w postaci powołania do spadku albo darowizn.
3. Jak obliczyć zachowek?
Wysokość zachowku jest obliczana na podstawie czystej wartości spadku, czyli wartości majątku spadkowego pomniejszonej o długi spadkowe. Do tej wartości dolicza się ewentualne darowizny.
4. Wydziedziczenie a zachowek
Wydziedziczenie jest jedyną drogą do wyłączenia zachowku. Jest to dopuszczalne tylko w ściśle określonych przypadkach.
5. Zaliczenie darowizn
Darowizny poczynione przez spadkodawcę mogą podlegać zaliczeniu do wartości spadku, chyba że są to drobne, zwyczajowe darowizny, darowizny poczynione ponad 10 lat temu lub darowizny poczynione, gdy spadkodawca nie miał zstępnych dzieci lub małżonka.
6. Ustalenie wartości darowizn
Wartość darowizn jest ustalana na podstawie ich wartości w chwili ich dokonania, ale według cen z chwili ustalania zachowku.
7. Ograniczenie odpowiedzialności z tytułu zachowku
Jeżeli spadkobierca obowiązany do zapłaty zachowku jest sam uprawniony do zachowku, jego odpowiedzialność ogranicza się tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.
8. Sposób dochodzenia roszczenia o zachowek
Roszczenia o zachowek można dochodzić od spadkobierców testamentowych lub obdarowanych. Można to zrobić poprzez pozew do sądu o zapłatę zachowku.
9. Termin przedawnienia
Roszczenia o zachowek przedawniają się po 5 latach od ogłoszenia testamentu albo otwarcia spadku.
10. Dziedziczenie roszczenia o zachowek
Jeśli uprawniony do zachowku zmarł nie dochodząc tego zachowku, jego spadkobiercy mogą dochodzić zachowku należnego swojemu spadkodawcy.
Zrozumienie zachowku i podziału majątku po rozwodzie jest kluczowe dla ochrony Twoich praw i interesów majątkowych. Wiedza na ten temat pomoże Ci w podejmowaniu mądrych decyzji i zapewni spokój umysłu w trakcie procesu rozwodowego. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zawsze warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym i spadkowym.
Porady prawnej udzielił radca prawny Lech Obara.