Po zimowej przerwie, od soboty, leśne arboretum w nadleśnictwie Kudypy (woj. warmińsko-mazurskie) ponownie otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających. Znajdujące się w ogrodzie botanicznym kolekcje drzew i krzewów liczą około tysiąca gatunków i odmian.
Paulina Rutkowska, przedstawicielka nadleśnictwa Kudypy, podkreśliła, że w arboretum już widać oznaki wiosny. “Kwitnie pierwsza azalia i magnolia, zawilce, przylaszczki i forsycje” – zaznaczyła. Wiosenne barwy przyrody przyciągają liczne grupy zwiedzających.
W przeszłości jedną z największych atrakcji arboretum były niebieskie żaby, czyli żyjące w leśnych bagienkach i oczkach wodnych żaby moczarowe. Samce tych płazów przybierają intensywną błękitną barwę podczas godów. W tym roku żabie gody już się odbyły, ale to nie jedyna wiosenna atrakcja.
Nowością w arboretum jest Izba Edukacyjna, która została otwarta w zmodernizowanym budynku. W Izbie dzieci i młodzież mają możliwość poszerzania wiedzy o przyrodzie poprzez multimedialne gry i zabawy. To doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą połączyć zabawę z nauką.
Arboretum o powierzchni około 15 ha oferuje różnorodne atrakcje. Poza lasem naturalnym, zwiedzający mogą zobaczyć dział flory polskiej z 300 gatunkami rodzimych drzew i krzewów oraz kolekcję 700 gatunków i odmian drzew występujących w lasach. Na terenie obiektu dostępne jest również lapidarium geologiczne, czyli kolekcja kamieni i głazów narzutowych z terenu Warmii i Mazur, a także ścieżka pszczelarza czy eksponaty historyczne związane z pracą leśników.
Utworzone w 1989 roku arboretum nie tylko kolekcjonuje rośliny, ale również prowadzi badania naukowe i zajmuje się edukacją przyrodniczą. Jego powstanie wiąże się z huraganowymi wiatrami z 1983 roku, które wywróciły część drzew znajdujących się w drzewostanie nasiennym. Na osłabienie drzewostanu wpłynął również spadek poziomu wód gruntowych, powstanie naturalnych luk oraz szkodniki wtórne. W rezultacie, na tym terenie powstał ogród botaniczny.
Arboretum w Nadleśnictwie Kudypy jest otwarte dla zwiedzających codziennie, również w niedziele i święta, od połowy kwietnia aż do końca października. To doskonałe miejsce na rodzinne spacery, wycieczki szkolne, czy też spotkania z przyrodą dla miłośników botaniki i dendrologii.
Wizyta w arboretum to nie tylko okazja do obcowania z pięknem przyrody, ale również możliwość poszerzenia wiedzy na temat rodzimej flory i fauny. Dzięki nowoczesnym metodom edukacji, takim jak multimedialne gry i zabawy, zwiedzający mogą zgłębiać tajniki przyrody, ucząc się jednocześnie o ekosystemach, gatunkach drzew, czy roli leśnika w zarządzaniu lasem.
Władze arboretum przykładają dużą wagę do edukacji ekologicznej i dbają o to, aby zwiedzający mieli możliwość zrozumienia i docenienia bogactwa przyrody, jakie oferują lasy Polski. W ramach programów edukacyjnych, arboretum organizuje również warsztaty, wykłady i prelekcje dla szkół, grup zorganizowanych, a także dla wszystkich zainteresowanych tematyką przyrodniczą.
Planując wizytę w leśnym ogrodzie botanicznym warto zarezerwować sobie przynajmniej kilka godzin, aby móc w pełni cieszyć się tym niezwykłym miejscem i doświadczyć jego uroków. Zarówno miłośnicy przyrody, jak i osoby poszukujące wypoczynku w otoczeniu zieleni, z pewnością będą zachwyceni wizytą w Arboretum w Nadleśnictwie Kudypy.
Warto dodać, że arboretum prowadzi również współpracę z różnymi instytucjami naukowymi i organizacjami pozarządowymi, mając na celu ochronę i zachowanie różnorodności biologicznej, a także prowadzenie badań naukowych, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy na temat lasów i ich ekosystemów.
źródło: PAP
Czy można tam wchodzić z pieskami na uwięzi?
Wielka atrakcja będąca bliziutko na peryferiach miasta, dla mieszkańców i gości ale słabo reklamowana i stąd mało odwiedzajacych a szkoda. idealna zarówno na rodzinne wycieczki jak i wycieczki szkolne dydaktyczne. Namawiam, warto… a już zbiorowa, rowerowa wycieczka jest suuper…