Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie ogłosił przetarg na montaż boulderu oraz ławek i koszy na śmieci przy ul. Nad Jarem w ramach zadania „Wykonanie bezobsługowych kompleksu wspinaczkowego dla dzieci i zaawansowanych wspinaczy os. Wojska Polskiego”. W zamówieniu dokładnie określono, że oprócz głazu wspinaczkowego, w tamtym miejscu ma stanąć 7 ławek oraz 3 kosze na śmieci.
Ściana do bulderingu
Ścianę do bulderingu (tzw. głaz wspinaczkowy) projektuje się jako obiekt sportowy bezobsługowy i całoroczny, który jest odporny na działania czynników atmosferycznych. Obiekt ma służyć zarówno rekreacji, jak i treningowi zaawansowanych miłośników bulderingu. Ilość, kształt, forma i wielkość chwytów wspinaczkowych, w które zostaną wyposażone ściany wspinaczkowe, będą uwzględniać rekreacyjny i sportowy charakter ścianki i pozwolą na ułożenie dróg wspinaczkowych o różnych trudnościach, umożliwiając korzystanie z nich osobom w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania.
Formacje na ściance
Powierzchnia użytkowa ścianki ma zawierać formacje pionowe i połogie, przeznaczone przede wszystkim dla osób początkujących, formacje przewieszone, przeznaczone dla osób zaawansowanych oraz formacje „filar” i „zacięcie” − przewieszenie 40 stopni (ściana MOONBOARD) – przeznaczona do treningu osób zaawansowanych, pozwalającą na integralność treningu (np. poprzez telefon komórkowy) z interaktywną stroną www.moonclimbing.com, zawierającą dostęp do bazy ponad 1000 dróg wspinaczkowych wymyślonych przez użytkowników MOONBOARD z całego świata.
Projekt ścianki
W dokumencie napisano, że obiekt ma być jednobryłowy, kształtem ma przypominać prostopadłościan. Przewidziano zadaszenie z blachy trapezowej. Ścianka pod zadaszeniem ma mieć 3,25 m, szerokość – 5,07 m, a długość całkowita wyniesie 13 m. Pozwolenie na budowę udzielił już prezydent Piotr Grzymowicz, który zatwierdził także projekt zagospodarowania i projekt architektoniczno-budowlany.
źródło: olsztyn.com.pl